Schobert Norbi a közeljövőben nemcsak a vércukorszintet fogja lesni nap mint nap, hanem a tőzsdei folyamatok alakulását is. A fitneszguru eldöntötte: ősszel nyílt részvénytársasággá alakítja cégét.
Schobert Norbi nagy lépésre szánta el magát. A fitneszguru eldöntötte, tőzsdére viszi a cégét, vagyis bárki tulajdonrészt szerezhet majd vállalkozásában. Buktatók lehetősége mellett kecsegtető jövőképet is jelent a terv végrehajtása.
– A Norbi Update most nyáron lesz tízéves, ez is közrejátszott a döntésemben. Nem beszélve arról, hogy tőkét szeretnék bevonni a további fejlesztések érdekében. Én ugyanis nem vagyok milliárdos, noha a cég sokat ér – kezdte Norbi.
– Először zárt, aztán nyitott részvénytársasággá alakítjuk a vállalatot. Arra azonban nagyon figyelek, hogy a részvények többségét magamnál tartsam, maximum negyvenkilenc százalékot teszek mások számára megvásárolhatóvá.
Nem hagyom, hogy nálam nagyobb részesedést szerezhessen bárki, és elveszítsem az irányítást – tette hozzá Norbi, aki Magyarország legnagyobb tőzsdei szakértő cégét kérte fel, hogy segítsen a folyamat előkészítésében.
Norbi úgy érzi, a fejlődéshez elengedhetetlen a tőzsdére vonulás. – Az elmúlt két év a mi sikersztorink, kitartó munkával haladunk felfelé. A bolti forgalom háromszáz százalékkal nőtt egy év alatt, jelenleg közel száz franchise üzletünk van, hetente újat nyitunk, és másfél év alatt megtérül a befektetőknek.
Jelen vagyunk Szlovákiában, és ott leszünk több szomszédos országban is. A terjeszkedéshez most már elengedhetetlen a tőkebevonás, amivel persze a hozzánk csatlakozók is gazdagodnak, részesei lehetnek egy olyan sikeres cégnek, amely még az emberek egészségéért is tesz – magyarázta büszkén Schobert Norbert, az update atyja.
Megéri tőzsdére menni?
A Bors megkérdezett egy szakértőt arról, mi az előnye és a hátránya egy cég tulajdonosa számára a részvénykibocsátásnak. – A tulajdonos általában azért viszi tőzsdére a cégét, mert szeretne újabb tőkéhez jutni, de nem banki hitelből.
Ezt legegyszerűbben új tulajdonosok bevonásával tudja elérni. A hátrány az, hogyha nagy részt birtokolnak a részvényesek, beleszólhatnak a döntésekbe. Ez azonban könnyen kivédhető, ha az eredeti tulajdonos nem engedi, hogy a papírok több mint fele eladásra kerüljön.
Nagy változás, hogy a tőzsdei bevezetéssel nyilvánossá is válik a cég működése – mondta Török Zoltán, a Raiffeisen vezető elemzője.
Rendőrként kezdte
Schobert Norbi utcai rendőrként kezdte, közben pedig évtizedek óta foglalkozott a fitnesszel. Tizenkét filmet és ötszáz tévétornát forgatott, 2002-ben megírta a Norbi-titok című első könyvét, ami kétszázezer példányban fogyott el.
Ezzel párhuzamosan termékei gyártókhoz kerültek, elkezdődött az ételszállítás, majd három éve magához vette a kereskedést. A versenyhivatal 2010 tavaszán elmarasztalta egy reklám miatt, és a cég majdnem összeomlott, nulláról kellett újraépíteni.
Akkor Norbi még az autóját is eladta, hogy összehasonlító klinikai vizsgálattal bizonyítsa, valóban fogyasztanak az ételei. Schobert Norbert azt mondja: az üzlet azóta újra virágzik.