Mohammed Murszi, a Muzulmán Testvériség jelöltje nyerte az egyiptomi elnökválasztásokat. Murszit korábban Hoszni Mubarak börtönbe vetette, most ő lett az utóda. Sötét idők jönnek?
A szélsőséges iszlámista párt, a Muzulmán Testvériség jelöltje, Mohammed Murszi nyerte az egyiptomi elnökválasztásokat. Murszi három százalékkal, 51-48 arányban győzte le Hoszni Mubarak korábbi miniszterelnökét, Ahmed Safíkot.
Bár az előrejelzések is Murszi győzelmét jósolták, azt, hogy ténylegesen hatalomra léphet-e, egészen mostanáig kérdéses volt.
A katonaság ugyanis csak vonakodva ismerte el győzelmét. Végül úgy ítélték meg, hogy Murszi a kisebbik rossz. Legalábbis a katonai vezetésnek. Nyugatra, főleg a nyugati turistákra, valamint Egyiptom gazdaságára nézve viszont akár katasztrofális következményei is lehetnek a hatalomváltásnak.
Murszi egyik leghatásosabb kampányfegyvere ugyanis a Saría (jelentése: út, ösvény), azaz az iszlám törvény bevezetésének ígérete volt. Egyiptomban már most is használják a Koránra épülő igazságszolgáltatást, de – különösen a turizmus miatt – annak csak egy enyhébb változatát. Murszi hatalomra kerülésével viszont gyökeres változások jöhetnek.
Bár Egyiptomban a muzulmánoknak most is tilos az alkohol, a turistahelyeken a külföldiek azért fogyaszthattak szeszesitalokat. Most ez megváltozhat, hiszen az iránihoz és szaúd-arábiaihoz hasonló törvény szerint az országban tilos alkoholt forgalmazni.
Szintén csapás érheti a tengerparti vendéglátóhelyeket is, hiszen a Saría tűzzel-vassal irtja a bikiniket, súlyos büntetést kilátásba helyezve a napozni vágyó hölgyekre.
Szintén brutális megtorlás vár majd a szexturistákra is, illetve a külföldi cégek egyiptomi befektetéseit is durván korlátozni fogják.
Egyiptomban évente 50-60 ezer magyar turista fordul meg, főként a vörös-tengeri üdülőparadicsomokban.
– Ez csak egy választási ígéret volt, nem hinném, hogy túl komolyan kellene venni – vélekedett Zám Tibor, a Best Reisen utazási iroda cégvezetője. – Nem tartunk attól, hogy emiatt visszaesne a forgalom, hiszen Egyiptom harmadik legnagyobb bevételi forrása a turizmus, vagyis nem valószínű, hogy az üdülővárosokat ez a szigorú szabályzás érintené.
Az alkohol és a bikinik tilalma nem lenne kifizetődő, persze azért vigyázni kell, hogy a hölgyek ne kihívóan jelenjenek meg a múzeumokban vagy a városokban.
Mindenesetre jobb odafigyelni, és inkább szervezetten menjünk Egyiptomba. A hátizsákos időknek már vége – tette hozzá Zám.