Sport

Spanyolország futballtörténelmet írt

jk

Létrehozva: 2012.07.02.

Történelmet írt az olaszok 4-0-ás legyőzésével a kijevi fináléban a spanyol labdarúgó-válogatott. A 2008-as Eb, és a két évvel későbbi világbajnokság megnyerése után újabb trófeával gazdagodott. Zsinórban három nagy világversenyt nyert meg. Ez még soha, senkinek nem sikerült.

Elég látványosan hallgattak a spanyolok az Eb-döntő rajtja előtt a himnuszuk alatt. Mintha túlságosan feszültek lettek volna. Bezzeg az olaszok, harsányan, teli torokból bömböltek, Gianlugi Buffon csapatkapitány még a szemét is lehunyta, oly nagy átéléssel énekelt. Hiába, az operairodalom nagyjai, mint Itáliához köthetők, ám a futballban mostanában Spanyolország számít nagyhatalomnak. Ez pedig viszonylag gyorsan ki is derült, pedig Buffonék azzal a tudattal léptek pályára Kijevben, hogy Eb-, és vb-meccsen még nem győzték le őket a spanyolok, azaz a 2008-as Eb-n tizenegyesekkel diadalmaskodtak, de a rendes játékidőben döntetlen született, akárcsak most a csoportmeccsek során…

Persze szép és hasznos dolog a statisztika, ám a pályán erre nem lehet komoly sikereket alapozni, így Xabi Alonsóék azon voltak, hogy megtörjék az őket sújtó átkot, és abszolút esélyeshez méltóan játszanak.

És így is játszottak… Alig kóstolta meg egymást a két válogatott, a 14. percben máris vezetéshez jutott a címvédő. Iniesta kiugratásával Fabregas lódult meg a jobb szélen, az alapvonal előtt néhány centiméternyire középre, a Bonucci és De Rossi között érkező David Silva fejére varázsolta a labdát, aki a hálóba talált, 1-0. A vezetés megfogta az olaszokat, akik mesze nem tudták azt a teljesítményt nyújtani, mint az elődöntőben a németek ellen. Mario Balotellit semlegesítették, a többieknek pedig semmi nem sikerült. Bezzeg Jordi Albának, aki a 41. percben Xavitól kapott jó labdával lendületből a tizenhatoson belülre futott, és a rövid sarokba lőtt, 2-0.

A szünet után sem támadtak fel az olaszok, igaz ebben az ellenfél ügyes labdatartásának és az idő múlásának is volt némi szerepe. Buffonék egyre csalódottabbak voltak, míg kollégája Iker Casillas és társai, egyre vidámabban futkostak. Főleg azok után, hogy az 57. percben Montolivo helyére beállt Thiago Motta csupán 4 percet játszott, mert megsérült, s mivel az olaszok kihasználták az összes cserelehetőséget, kénytelenek voltak tíz emberrel folytatni.

Így aztán nem csoda, hogy a csereként beállt Fernando Torres 3-0-ra alakította az eredményt, majd gólpasszt adott Juan Matának, s ezzel kialakult a 4-0-ás végeredmény.  A spanyolok futballtörténelmet írtak: az 2008-as Eb, a 2010-es vb megnyerése után újabb nagy trófeát nyertek. Rajtuk kívül ez még senkinek sem sikerült. Mi több, soha sem született még 4-0-ás győzelem Eb-döntőben.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!