Aktuális

Rémálmokat okoz Kata tragédiája

Balajti Péter, Forgács Renáta

Létrehozva: 2012.07.19.

Az átlagosnál is rosszabb a magyarok biztonságérzete este – derül ki a Gallup felméréséből, s ezen Bándy Katalin meggyilkolásának ügye tovább rontott. A nők különösen tartanak egy támadástól.

 

Egy ország aggódott az eltűnt Bándy Katáért, s a meggyilkolt lányról szóló szörnyű hírek megdöbbenést és félelmet keltettek. Mindenkinek a fejében megfordult: ő vagy közeli hozzátartozója is válhatott volna áldozattá. A Gallup Intézet friss felmérése szerint egyébként sem éreztük magunkat biztonságban: hazánkban a nők 49, a férfiak 67 százaléka ítéli biztonságosnak az utcát éjszaka ott, ahol él. Dr. Végh József kriminálpszichológus szerint a statisztikában szereplő szubjektív biztonságérzet mindig rosszabbat mutat, mint a valóság.

– A személyes biztonság érzését sok minden befolyásolja a pesszimista életszemlélettől kezdve a híradások hatásán át a kivetített szorongásig, illetve az önigazoló áldozattípusig. Bármilyen meglepő, bizonyos értelemben Bándy Kata támadója is az utóbbi kategóriába tartozik. Ő a törvény áldozatává akart válni, tettek sorával bizonygatta, hogy kirekesztette őt a társadalom, holott ő rekesztette ki saját magát. Számára könnyebb volt áthárítani a felelősséget a környezetre, ahelyett, hogy változtatott volna az énképén – elemezte a tettes lelkivilágát a szakember. – Hasznos felkészülni a hasonló helyzetekre fejben is, végiggondolva, milyen lehetőség adódik a helyzet kezelésére. Az elme csodákra képes – tanácsolja dr. Végh József kriminálpszichológus.

A szakember szerint a rendőrség sokat tehet a megelőzésért.

– Megnyugtató volna, ha a rend derék őrei kiállnának és hosszan sorolnák, mikor, hol és milyen típusú támadót fogtak el vagy támadási kísérletet akadályoztak meg. Szintén növelné a biztonságérzetet, ha több gyalogos járőr cirkálna esténként az utcákon. Ugyanakkor fontos, hogy az emberek merjenek bejelentést tenni.

Horváth Ádám ninjutsu női önvédelem oktató hangsúlyozza: a legjobb, ha a hölgyek nem sétálnak éjszaka egyedül, bármilyen biztonságosnak is tudják a környéket, és fontos az önvédelem elsajátítása is.

– Konkrét támadási helyzetekre készítem fel a hallgatókat, amelyeket élesben is tudnak alkalmazni. Sokan azzal nyugtatják magukat, hogy megvédik őket a térfigyelő kamerák, de aki őszinte magához, az tudja: ez nem igaz. A mostani szomorú eset pozitív hatása az lehet, hogy az emberek körültekintőbbek, óvatosabbak és megfontoltabbak lesznek, nem veszik félvállról az éjszakát, jobban vigyáznak magukra és egymásra – összegez az oktató, aki szerint évente átlagosan 200–250 esetben indul nyomozás erőszakos nemi közösülés miatt, ám ez csak a jéghegy csúcsa, mivel csak a nők 20 százaléka mer feljelentést tenni, a többieket szégyenérzetük és esetleges családi, munkahelyi kellemetlenségeik tartanak vissza a megfelelő lépéstől.

Sokakban él az a téveszme, hogy csak az elmebetegnek van szüksége pszichológusra, így a megtámadott áldozatok közül nagyon kevesen fordulnak szakemberhez. Szlobodnyik Csaba klinikai szakpszichológus szerint minden szempontból fontos, hogy a támadás áldozata feljelentést tegyen és szakemberhez forduljon. – A megtámadottak a történteken elgondolkodva számos megoldással, mit-kellett-volna tennem ötlettel szembesülhetnek. Ám a felismerések önvádba csaphatnak át

A rendőrség tanácsai

* Amikor szórakozóhelyre indul, tájékoztassa azokat, akikkel együtt él, hogy hová megy és mikorra várható haza.

* Indulás előtt győződjön meg róla, hogy mobiltelefonja fel van töltve: szükség esetén segítséget kérhet.

* Táskáját szórakozóhelyeken, éttermekben ne hagyja őrizetlenül, ne akassza szék háttámlájára.

* Amikor eltávozik az asztaltól, értéktárgyait vigye magával.

* Amennyiben táncos szórakozóhelyen tartózkodik, értékeit, okmányait tartsa testközelben.

* Ismerkedésnél legyen óvatos, ne osszon meg rögtön túl sok személyes információt.

* Legyen gyanakvó a túlzottan segítőkész idegenekkel szemben.

* Ha őrizetlenül hagyja italát, visszatérve ne igya azt meg.

* Amennyiben inzultálják, azonnal kérje a személyzet vagy biztonsági őr segítségét.

* Rendőri intézkedést igénylő esetekben hívja a 107-es vagy a 112-es ingyenes segélyhívót.

* Ha társasággal érkezik, és külön távozik a szórakozóhelyről, mindig adjon információt barátainak, kivel, hová távozott.

* Késő este hívjon taxit, vagy kérje meg ismerősét, hogy menjen ön elé. Ha mégis egyedül, gyalog indul haza sötétedés után, elhagyott, kis forgalmú helyeken ne tartózkodjon.

* Célszerű néhány önvédelmi fogást megtanulni, de éljen vele óvatosan: ha nem sikerül a támadót leszerelni, előfordulhat, hogy még nagyobb haragot vált ki az elkövetőből.

* Ha bűncselekmény áldozatává válik, kérje az Áldozatsegítő Szolgálat segítségét, ahol tájékoztatják jogairól (www.kih.gov.hu weboldalon vagy a 06-80-244-444-es, Magyarországon belül ingyenesen hívható telefonon).

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek