Égre-földre keresi a rendőrség a Bándy Kata megölését beismerő P. László unokatestvérét, J. Olivért. A tompai fiatalember a gyilkosságot megelőző napokat Lászlóval töltötte, azóta azonban mintha a föld nyelte volna el.
Bár Feka, alias P. László beismerő vallomást tett, a Bors úgy tudja, a rendőrség gőzerővel nyomoz a Bándy-gyilkosságon. Úgy tudjuk: nem csak a környék nyugalmának megőrzése érdekében járőröznek a P. Lászlónak egy ideig otthont adó Magtár utcai ház környékén, hanem azt figyelik, felbukkan- e László unokatestvére, J. Olivér. A nyomozók ellenőrzik Olivér rokonságát, szemmel tartják a baráti, ismeretségi körét, figyelik a pályaudvarokat, határátkelőhelyeket is. A rendőrség egyelőre nem árulja el, hogy tanúként vagy gyanúsítottként keresik, de figyelemre méltó tény, hogy a kitűzött egymilliós nyomravezetői díjat még nem vonták vissza.
Kata segített a nyomozóknak
Segítette rendőr kollégáit a nyomozásban Bándy Kata. A 25 éves lány ugyanis nem hagyta magát, küzdött támadója ellen, s eközben fontos nyomokat „rögzített”, körme alatt megőrizve P. László bőrdarabkáit, amelyekből kinyerhették a szakemberek gyilkosa genetikai nyomait. Dr. Angyal Miklós alezredes, a DNS-mintát megtaláló igazságügyi szakértő a Dunántúli Naplónak azt mondta: a helyszínelés során rögzített nyomok egyértelművé tették, hogy milyen indíttatásból követték el a bűncselekményt. Azt azonban nem árulta el, hogy hány tettest valószínűsítenek a minták, csupán annyit mondott: meggyőződése, hogy nagyon rövid időn belül eredményesen lezárható lesz a nyomozás. Az alezredes arról sem nyilatkozott, hogy a holttest megtalálásának helyszínén végeztek-e Bándy Katával. Mindössze annyit mondott, sikerült tisztázniuk, elsődleges vagy másodlagos helyszínről van-e szó.
Nehézfiúk a rendszerben
Az Országos Rendőr-főkapitányság (ORFK) Szóvivő Irodáján kérdésünkre elmondták: az elkövetők DNS-adatait biometrikus nyilvántartásban őrzik. De nem minden bűnöző DNS-profilját tárolják. Kisebb bűncselekmények, egy szimpla lopás elkövetőjének DNS-ét nem rögzítik automatikusan. Aki ötévi vagy súlyosabb szabadságvesztéssel büntetendő szándékos bűncselekményt követ el, az már bekerül a rendszerbe.
– A jogszabályok értelmében az üzletszerűen vagy bűnszövetségben elkövetett, három évig terjedő szabadságvesztéssel büntetendő bűncselekmények elkövetőinek az adatait is nyilvántartásba kell venni. De ugyanez vonatkozik azokra, akik fegyvert ragadnak, és úgy követnek el bűncselekményt – tudtuk meg az ORFK-n.
A Szóvivői Irodán arról is beszámoltak: a rendszerben jelenleg 110 ezer ember DNS-ét tárolják. Ebben vannak gyanúsítottak és már elítéltek egyaránt. A profilokat naprakészen kezelik, hiszen folyamatosan töltik fel és törlik is szükség esetén.
Miért maradt el a hazugságvizsgálat?
A hírekkel ellentétben mégsem vizsgálták meg tegnap poligráffal P. Lászlót. Arra kerestek volna választ, igazak-e a Bándy Kata megölését bevalló férfi állításai, többek között az, hogy egyedül követte el a bűncselekményt. A vizsgálatot a hírek szerint P. László törött orra akadályozza. A gyanúsított védője, dr. Sólymos Sára tegnap elmondta: védence önként vállalta a vizsgálatot. Később az ügyvédnő már elérhetetlennek bizonyult. Az RTL Klub információi szerint két másik személyen hazugságvizsgálatot végeztek, de ezt kérdésünkre ezt a rendőrségi szóvivő nem kívánta megerősíteni.