Sport

Újabb nagy pofon a magyar sportnak

Szabó Sándor

Létrehozva: 2012.07.27.

Egy krimi rejtélyeit találni Kővágó Zoltán ügyében: ami biztos, a diszkoszvető doppingvétség miatt nem indulhat az olimpián. A 33 éves atlétát a hírek szerint egy osztrák doppingellenőr buktatta le.

 

Pocsék előjel magyar diszkoszvetőként az olimpiára készülni. Fazekas Róbert már korábban kikerült a londoni csapatból, miután egy doppingellenőrzés során mintájában sztanozolol nyomaira bukkantak, egy nappal a rajt előtt pedig Kővágó Zoltánról derült ki, megszegte az ellenőrzés szabályait, ezért két évre eltiltották. A 2004-es, athéni olimpia ezüstérmesét tavaly augusztusban kereste volna meg egy osztrák doppingellenőr, ám a versenyző által megadott cím időközben megváltozott, ahogy azt a magyar sportoló hivatalosan jelezte is.

Az állítások ettől kezdve ellentmondanak egymásnak: az osztrák szerint kapcsolatba lépett az atlétával, találkoztak is, ám a kiszemeltje megtagadta az ellenőrzést. Kővágó viszont híváslistákkal és tanúvallomással is igyekezett alátámasztani, hogy erre nem került sor.

A hazai atlétikai szövetség tájékoztatása alapján Kővágó ellen a nemzetközi szövetség, az IAAF indított eljárást korábban, ám a háromtagú független magyar doppingbizottság felmentette a versenyzőt, mivel úgy ítélte meg, hogy nem követte el a „terhére rótt cselekményt”, s nem szegte meg a kötelezettségeit. A nemzetközi szövetség ezek után fordult a nemzetközi Sportdöntőbírósághoz (CAS), amely helyt adott a fellebbezésnek.

Sikerült elérnünk Borkai Zsoltot, a Magyar Olimpiai Bizottság elnökét, mielőtt felszállt volna a Londonba tartó gépre.

Meglepődött, amikor szembesült az eltiltás tényével? Meg – felelte a sportvezető.

– Amikor tavaly értesültünk az ügyről, hivatalból küldtünk Kővágó mellé védőügyvédet, több millió forinttal támogattuk a jogi procedúrát, vagyis nem hagytuk őt magára. Egy biztos, kötelessége lett volna alávetni magát a vizsgálatnak. Kővágó tudhatta, milyen következménnyel jár a tette. A MOB évek óta azt hangsúlyozza, doppingkérdésben elvárt a tökéletes fegyelem. Ha az osztrák ellenőr kereste, akkor minden körülmények közt a rendelkezésére kellett volna állnia.

Kővágó hibázott?

- Így van, hiszen nem tartotta be az előírásokat. A MOB nem adhat kíséretet minden sportoló mellé, arra emlékeztetvén, a doppingellenőrzés nem játék. Amúgy a CAS független bírói testület, a végső ítélete ellen nem lehet semmit sem tenni.

Elég kínos az ügy, nemde?

- Hadd kérdezzek vissza: a MOB-nak van lehetősége arra, hogy minden magyar olimpikont karanténba zárjon?

 

Koncepciós eljárás

Kővágó nem óhajt nyilatkozni, de megtette ezt a menedzsere. Spiriev Attila leszögezte, az IAAF/CAS-eljárás az ötvenes évek koncepciós pereit idézi fel benne. Elmondta, a diszkoszvető hivatásos katona, s mint ilyet, berendelték a szolgálati helyére, és ezért nem találkozott az osztrák ellenőrrel. Amúgy a hirtelen helyszínváltozásról időben értesítette a nemzetközi szövetséget.

– A kontroll 2011. augusztus 11-én lett volna esedékes. Megjegyzem: Zolit augusztus 6. és 12. között két vizelet- és egy vérdoppingpróbának vetették alá, és mindhárom negatív eredményű volt – magyarázta a menedzser.  

 

Per a láthatáron

Gyulai Miklós, a Magyar Atlétikai Szövetség elnöke vérlázítónak nevezte Kővágó elmeszelését.

– A függetlennek vélt CAS-ról kiderült, hogy mégsem olyan független – így Gyulai. – Az IAAF eljárásáról is megvan a magam nem éppen hízelgő véleménye. Azt fontolgatjuk, független polgári bíróságnál megtámadjuk a Nemzetközi Atlétikai Szövetség feljelentését.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek