Senki nem tartja felelősnek magát azért, hogy Munkácsy remekművét teljesen feleslegesen szállították Budapestről Debrecenbe, aztán pedig vissza.
Kicsi híja Két centin múlott, hogy nem tudták bevinni a Déry Múzeumba Munkácsy Mihály Sirató asszonyok a keresztfánál című festményét – adtuk hírül. A képet vissza is vitték Budapestre. De ki a hibás, és kinek a pénzét verte el?
Eredetileg a Golgotát szerették volna a debreceniek, de azt Pákh Imre tulajdonos csak októberben tudja kölcsönadni, így esett a választás a másik Munkácsy-képre. – Előre modelleztük a méretadatok alapján a kép beszállítását, de a hivatalos katalógusban megadott méretnél a festmény nagyobb volt – tudtuk meg a Déry Múzeumban, ahol névvel senki nem akart nyilatkozni.
Nem lett volna gond, ha a lépcső kisebb szögben emelkedik, vagy az ajtó feletti kazettát kivehetik, de azt azért nem bontották el, mert a múzeum nemrég lett felújítva, és mivel műemlék, a legkisebb változtatáshoz is engedély kell. A képszállítást mindig a fogadó fél fizeti, ezúttal azonban a Munkácsy Alapítvány állta a számlát.
– A kép mérete a születése óta eltelt több mint száz év alatt nem változott, így érthetetlen ez a tévedés – reagáltak a Nemzeti Galériában, ahol szintén nem akadt névvel nyilatkozó. Annyit még elmondtak: mivel a festménynek saját szállítóládája van, a költöztetés nem árt a műtárgynak.
– Négyszázezer forintba került a kép utaztatása oda-vissza a külön erre a célra kialakított teherautóval – tudtuk meg Marschalek Ákostól, a Munkácsy Alapítvány ügyvezetőjétől, aki úgy gondolja, a debreceniek felelőssége az, ami történt.