Aktuális

Budai Gyula mérlege: 1434 ügy, ítélet nélkül

Bors

Létrehozva: 2012.08.18.

Átlagosan napi két-három elszámoltatási ügyet indított Budai Gyula kormánybiztos. Vidékfejlesztési államtitkárként immár a magyar dinnye ­árvédelmével foglalkozik.

Budai Gyula augusztus végén befejezi eredetileg novemberig szóló megbízatását. 1434 ügyben kezdett el vizsgálódni, ezek mindegyike a 2002 és 2010 közötti kormányzáshoz kapcsolódik. A Fidesz kampányában azt érzékeltette, hogy nagynevű MSZP-s és SZDSZ-es politikusok lesznek majd az elszámoltatások célpontjai, de a Budai által tett feljelentések nyomán eddig meggyanúsítottak között alig akad ismert név.

Tátrai Miklóst, a Nemzeti Vagyonkezelő egykori vezérigazgatóját egy fórumozó a zenész Tátrai Tiborral keverte össze, de a Magyar Villamos Művek volt vezérigazgatója, Kocsis István nevére sem kapja fel a fejét a legtöbb újságolvasó. Még 46 feljelentés van az ügyészség asztalán, négy esetben emeltek eddig vádat, ítélet azonban még egyikben sincs. Budai már összesítette eredményeit, de a dokumentum – amelyről Orbán Viktor miniszterelnök is várakozással beszélt – egyelőre nem jelent meg.

Budai honlapján nagyjából az ügyek tizede szerepel. Egyikben sincs ítélet – ami természetesen a rendőri, ügyészi és bírói munkán is múlik. Lezárt ügyek viszont vannak. Ezek azok, amelyekben a rendőrség, az ügyészség nem talált elegendő bizonyítékot, illetve amelyeknél az olvasható: a vizsgálat lezárult, intézkedést nem igényelt.

Budai legnagyobb érdeklődéssel kísért ügyei vegyes képet mutatnak: nagy halat nem fogott, de a nyilvánvaló mellényúlások mellett vizsgált valóban kirívó korrupciós cselekményeket is.

Sukorói telekcsere

Ez volt Budai legfőbb ügye. A meghiúsult kaszinóváros beruházása kapcsán Gyurcsány Ferenc, bár többször kihallgatták, nem lett vádlott. Helyette a vagyonkezelő két egykori vezetője (Tátrai Miklós, Császy Zsolt), egy ügyvéd, a Pénzügyminisztérium korábbi államtitkára, Markó Andrea, és egy értékbecslő került a vádlottak padjára. Tanúvá lett Bajnai Gordon és Oszkó Péter.

Magyar Villamos Mûvek

A Magyar Villamos Művek (MVM) egykori vezérigazgatója, Kocsis István és Kapolyi László volt MSZP-s képviselő, illetve társaik a napokban lettek vádlottak. Egy indokolatlanul drága ingatlanvásárlást, felesleges ­ta­nács­adói szerződéseket és fedezet nélküli kölcsönöket vizsgáltak. A feltételezett kár több mint 15 milliárd forint. (Ügyüket először áprilisban zárta le a Nemzeti Nyomozó Iroda – NNI –, de túl kevés adattal ahhoz, hogy vádat emelhessenek. Augusztusra mindezt pótolták. Közben az ügyet koordináló NNI gazdaságvédelmi főosztálya megszűnt.) Ezenkívül Budai még öt MVM-ügyet tárt az NNI elé.

Bábolna-ügyek

A Mezőgazdasági Zrt. és a Ménesbirtok Kft. esetében több eljárást megszüntettek, de akad olyan is, melyben vádat emeltek. (Budai mindeközben a TV2-nek arról beszélt: Tátrai 365 milliót síbolt el. Ezért a ­ki­je­len­té­sé­ért – nem jogerősen – egymillió forintot kell fizetnie Tátrainak, jó hírnév megsértése miatt.)

A Budapest Airport privatizációja

A célkeresztben két MSZP-s pénzügyér, Draskovics Tibor és Veres János állt. A gyanú ­hűt­len kezelés volt, a nyomozást ­megszün­tették.

Tábornokper

A vád vesztegetés, 17 katona érintett. Juhász Ferenc volt honvédelmi tárcavezetőt kihallgatták, de kikerült az ügyből, így a legmagasabb rangú megvádolt minisztériumi tisztviselő Fapál László egykori államtitkár lett.

Filozófuspályázatok

Négy pályázat, 300 millió forintos támogatás, baloldaliként számon tartott ­ér­telmiségiek az ügy szereplői. A BRFK nem talált bűncselekményt.

Malév-botrány

Budai sajtótájékoztatóján egy szerződésből idézett: „közel 1000 milliárd forint az az állami teher, amit a Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőteret üzemeltető Budapest Airport Zrt.-vel kötött szerződés tartalmaz, ha a Malév felszámolásba kerül”. Később kiderült: a szerződés nem a Malév, hanem a Budapest Airport felszámolásáról rendelkezik.

Jobban teszi...

Hasonló feladattal volt megbízva az első Fidesz-kormány (1998–2002) visszásnak vélt ügyeire ráállított Keller László akkori közpénzügyi államtitkár is. Keller kétévnyi működése során 210 feljelentést tett, de ítéletig egyetlen ügy sem jutott el. 2011-ben aztán hivatali visszaélés miatt ellene emeltek vádat, napokkal ezelőtt pedig kizárták az MSZP-ből. Kellerről Budai az fn.hu-nak így nyilatkozott: – Kikérem magamnak az összehasonlítást, szerintem én jobban teszem a dolgom. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek