Aktuális

Veszélyes, ha ellenőrizetlenül neteznek a gyerekek

Forgács Renáta

Létrehozva: 2012.08.27.

Riasztó adatot közölt egy vírusirtógyártó: rengeteget használják az internetet a gyerekek szülői felügyelet nélkül. A 6–7 évesek az idő egynegyedében, a 12–13 évesek pedig több mint hatvan százalékában ellenőrizetlenül flangálnak a neten.

Már az óvodások is otthonosan nyomkodják a számítógép klaviatúráját, az iskolások számára pedig nélkülözhetetlen az internet. Ugyanakkor veszélyei is vannak a netezésnek, különösen, ha a szülőnek fogalma sincs, milyen oldalakat látogat a gyereke. A G Data vírusirtógyártó és az NRC augusztusi felmérése azt vizsgálta, hogy a magyar szülők milyen mértékben engedik meg különböző korú gyermekeiknek, hogy felügyelet nélkül használják a világhálót.

A felmérés eredménye szerint a tíz év alattiak legalább fele hetente 4–6 alkalommal lép fel a világhálóra, és az idő felét-harmadát a szülők tudta nélkül tölti ott. Sokan bejelentkeznek a közösségi portálokra is, hiába kötik azok életkorhoz a használatot. A 11–14 éveseket végképp alig ellenőrzik a szülők. Ez azért kockázatos, mert egyre több gyerek válik interneten kezdeményezett kapcsolat révén bűncselekmény áldozatává.

– Fontos, hogy a szülő szabályokat állítson fel az internet használatával kapcsolatosan – vélekedik Süle Judit pszichológus. – Érdemes korlátozni a használat időtartamát, tartalmát, ellenőrizni a használatot, az e-mail fiókot. Nem titokban, hanem előre megbeszélve, a használat feltételeként megszabva. Jó, ha egyértelmű szabályok vannak, és azok betartását következetesen ellenőrzi a szülő, a kamaszok esetében is.

A gyerekek nincsenek tisztában az internet veszélyeivel, így azokról nemcsak tájékoztatni kell őket, hanem nyomon kell követni, emlékeznek-e a megbeszéltekre, felhívni a figyelmet az újabb és újabb veszélyhelyzetre, megbeszélni a látottakat. Persze ehhez bizalomra van szükség.

Dr. Muha Lajos biztonságtechnikai szakember szerint is tisztelni kell a gyereknek a magánélethez való jogát. – A kulcsszó valóban a bizalom, hiszen sokszor a gyerekek jobban értenek a gépekhez, mint a szüleik – hangsúlyozza a szakember. – A legjobb, ha a családi számítógépet a közös térben helyezik el, így könnyebben észrevehető, ha a gyereket felzaklatja valami.

Érdemes használni az operációs rendszerbe épített szülői felügyelet szolgáltatásokat is, melyek segítségével korlátozható-blokkolható, hogy a gyerek milyen oldalakat látogathat meg, és mennyi ideig használhatja az internetet. Vannak ingyenesen letölthető programok is. A különböző böngészőkbe már be van építve a „szülői felügyelet” lehetősége, csak élni kell vele.

A Facebookon is vannak biztonsági programok. Fontos megértetni a gyerekekkel, hogy nem szabad kiadniuk a világhálón személyes adatokat és olyan fényképeket, amikből kiderül, milyen környezetben élnek, milyen a család anyagi háttere, illetve amikkel vissza lehet élni.

Lehet biztonságos

A gyermekek számára létrehozott oldalakról, a biztonságos böngészést lehetővé tevő programokról mindent megtudhat a bigyoo.hu honlapon.

Ha gyermekekre káros tartalmat talál az interneten, forduljon a Magyarországi Tartalomszolgáltatók Egyesületéhez (www.mte.hu) vagy a Nemzeti Média-
és Hírközlési Hatósághoz (www.nmhh.hu)! 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek