Aktuális

Kiszorítják a vörösöket az idegen fajok

É. B.

Létrehozva: 2012.08.29.

Egyre gyakrabban látnak a természetben az állatkereskedelemmel Amerikából és Ázsiából érkező idegen mókusfajtákat, főleg szürke mókust, ami idővel kiszoríthatja a nálunk őshonos, védett vörös bundájút.

Egyre gyakrabban láthatók mókusok a városokban is. Csakhogy nem mindig a nálunk őshonos vörös, hanem japán, amerikai vagy csíkos.

– A védett vörös mókusnak természetes ellensége nincs, így szépen szaporodik, ám az emberek felelőtlensége veszélyeztetheti a fajt – aggódik Szilágyi István, a Fehérkereszt Állatvédő Liga kurátori tagja.

– Sokan vásárolnak külföldi mókusfajokat állatkereskedőktől, majd amikor ráuntak a tartásukra, elengedik őket az erdőben. Ezek többnyire nagyobbak és erősebbek a természetben élőknél, így kiszoríthatják azokat. A külföldről behozott, idegen fajokkal való kereskedést törvényben kéne megtiltani – javasolja az állatvédő. Streicher Mártának ami vöröseinkkel is van épp elég gondja.

– Monoron van egy telkünk, ahol egyre több a mókus. A kölykök nappal is kergetőznek a fákon, nem félnek az embertől – meséli. Ők nem örülnek a hívatlan lakótársaknak, mert megeszik a termést. – Rengeteg mogyoró- és dióhéjat találunk utánuk.

Szilágyi István arra figyelmeztet: a vörös mókus védett faj, eszmei értéke tízezer forint, ezért örülnünk kell nekik.

– Eredeti tartózkodási helye a fenyőerdő, de mára már az Alföld nagyobb pusztáit leszámítva, mindenhol elterjedt. Egyre gyakrabban tűnik fel városokban is, és ha az emberek etetik vagy egy kertben megfelelő táplálékot talál, ott marad. Játékos, kedves állat, érdemes vigyáznunk rá.

Választások - 2024. június 9. Helyi önkormányzati választások,
Nemzetiségi önkormányzati választások
és Európai parlamenti választás
Tovább a választási hírekhez
Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek