Vége a globális felmelegedés szőnyeg alá söprésének! Az elmúlt évek mutatói alapján nem kizárt, hogy néhány évtized múlva a 40 Celsius-fokos hőmérséklet sem lesz rendkívüli Magyarországon. Sőt a Velencei-tó jövője is kérdésessé válhat.
Döbbenetes előrejelzésekkel már eddig is riogattak a környezetvédők, ám a héten Dunkel Zoltán, az Országos Meteorológiai Szolgálat (OMSZ) elnöke figyelmeztetett néhány szörnyű adatra, s elismerte, van olyan információjuk, amit nem hoznak nyilvánosságra.
– Az Európai Középtávú Időjárás Előrejelzések Központjának féléves előrejelzéseit nem tartjuk megbízhatónak, ezért nem tesszük közzé. Ugyanakkor a mérési adataikra nem árt odafigyelni, azokból óvatos következtetéseket levonni – kezdi Dunkel. – Több időjárási csúcs is megdőlt az utóbbi időben, ám a forró napok számának drasztikus megugrása kifejezetten aggasztó. Míg a fővárosban korábban 3–4 napos, 27 fok feletti hőmérséklet volt, idén 24 napon át tartott a kánikula – mondja a szakember, aki szerint a pesszimisták 8–9, az optimistábbak 3–4 Celsius-fokos átlagos melegedést jósolnak.
– Mindez kihat a mezőgazdaságra, az ember szervezetére és a vízkészletekre is. A Balaton vízszintjét ugyan mesterségesen lehet befolyásolni, a Velencei-tó viszont más kategória. A kérdés egyszerű, engedünk-e a kényelmünkből most, kőkeményen csökkentve a motorizált közlekedés során ontott üvegházgázok mennyiségét, vagy elfogadjuk, hogy ötven év múlva elsivatagosodik Magyarország – összegez az OMSZ elnöke, aki kimondja: ha nem változtatunk, 40 Celsius-fokos nyarakra és rövid, ám intenzív csapadékokkal érkező telekre készülhetünk.
Dr. Mártonffy Béla, a Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet elnöke szerint érezhető a klímaváltozás, de badarság lenne trópusi növényekre átállni. – Az öntözhető területeket a jelenlegi húsz százalékról tovább kell növelni, és így kelet Hollandiájává válhatunk – fogalmaz.