Pályája csúcsán a magyar és cigány nóták királynőjeként emlegették Kovács Apollóniát. A napokban elfeledve, egy idősek otthonában hunyt el, ahol nem tudták, hogy ünnepelt művész volt.
Három nap késéssel értesülhetett az ország Kovács Apollónia előadóművész haláláról, aki méltatlanul elfeledve, egy budakalászi idősek otthonában fejezte be 86 évesen az életét.
– Telefonon tudtam meg a kollégáktól, hogy meghalt – mondta lapunknak Tolnai András, a 100 Tagú Cigányzenekar énekese. – Apollónia hét-nyolc éve visszavonult, egészségügyi okok miatt, súlyos szívbeteg volt és reumával küszködött. Úgy döntött, nyugalomban szeretne élni. Régebben a legjobban fizetett énekesnők egyike volt, de élete vége felé sajnos nehéz körülmények között élt. Nem volt gyermeke, csak egy unokahúga, aki egyben a keresztlánya is volt – mesélte a Borsnak szomorúan a régi pályatárs.
Kovács Apollónia az utóbbi időszakban már olyan rossz állapotban volt, hogy 2011-ben a Kossuth-díjat sem tudta átvenni, keresztlánya jelent meg helyette.
– A díjtól meghatódott. Halálával egy korszak zárult le. Ő volt a népdalok, a magyar nóták és a cigány dalok királynője, több generáció nőtt fel a művészetén, pótolhatatlan veszteség az eltávozása – mondta Tolnai.
Sok kollégája gyászolja az elhunyt művésznőt, ahogy barátja, Terry Black is. – Rengeteget dolgoztunk együtt, nagyon jó barátnőm volt, sokat jártam be hozzá még Albertirsára, az idősek otthonába, de volt, amikor nem ismert meg. Egy telefonból tudtam meg én is, hogy elhunyt.
Akkor felhívtam a budakalászi idősek otthonát, ahol kiderült: csak Grabócz néniként (férje Grabócz Miklós zenetörténész volt, a szerk.) ismerték Kovács Apollóniát, és azt sem tudták, mekkora művésznő volt. Úgy gondolom, egy ekkora tehetség emléke nem merülhet feledésbe, engem borzasztóan megrázott a halála.