A tanárokra, orvosokra és miniszterekre vonatkozik a kettős finanszírozás tilalma, a képviselőkre nem. Van aki egyetért, van, aki lemondana nyugdíjáról.
Mégsem vonatkozik a képviselőkre a közszférára érvényes nyugdíjszabály. Azok a honatyák, akik nem töltenek be kormányzati tisztséget, a jövőben is kaphatnak nyugdíjat a tiszteletdíjuk mellé.
A Közigazgatási és Igazságügyi Minisztérium kérdésünkre azt írta: mivel kormányhatározatról van szó, nem pedig törvényről, így az csak a kormány irányítása alá tartozó szervekre vonatkozik, a képviselőkre nem.
Múlt héten Harrach Péter, a KDNP frakcióvezetője lapunknak még azt mondta: nem is lenne méltányos, ha a képviselőkre nem vonatkozna a dolog. – Kitartok korábbi álláspontom mellett, nehezen lenne magyarázható, ha ránk nem vonatkozna a kettős finanszírozás tilalma. Emiatt a háttérben készül egy megállapodás, amelynek alapján a képviselők önként lemondanának a nyugdíjukról.
Ez tavasszal kerülhet napirendre – mondta a frakcióvezető, aki hozzátette: azon még nem gondolkodott, hogy ha a képviselők nem mennek bele a dologba, akkor ő egyénileg önként lemond-e a nyugdíjáról. Harrach Péter jelenleg 214 480 forint nyugdíjat kap, ezenkívül több mint egymillió forint a tiszteletdíja. Megkerestünk egy másik érintett képviselőt is, aki azonban nem osztotta Harrach elképzelését.
– Eszem ágában sincs lemondani róla, megdolgoztam érte – mondta Turi-Kovács Béla fideszes képviselő, aki 962 385 forintnyi tiszteletdíja mellé 120 ezer forint nyugdíjat kap. – Nem érzem problémásnak, hogy nekünk ez jár, hiszen a képviselők mások, választott tisztséget töltenek be. Az orvosoknak lesz majd megoldás, már készül a tervezet, ami alapján a fizetésüket növelik a nyugdíjuk összegével. A tanárok szerzett jogairól pedig őket kellene kérdezni – tette hozzá a honatya.
A kormányzati tisztséget betöltő politikusokra – mint például Hoffmann Rózsa oktatási államtitkár vagy Pintér Sándor belügyminiszter – továbbra is vonatkozik a kettős finanszírozás tilalma.