A műsorvezetővel a jelenleg az ATV-n futó műsora, a Messziről jött ember kapcsán ültünk le beszélgetni, de ennél többet kaptunk a Fiala-univerzumból. Megtudtuk, mit gondol a megmondóember státuszról, Puzsér Róbertről és még a magyar újságírás aktuális helyzete mellett sem mentünk el szó nélkül. Interjú.
Honnan jött az ötlet a Messziről jött ember című műsorhoz? Konkrét felkérést kapott az ATV-től?
Nem. Ez egy korábbi ötlet volt, ami a Calypso rádióban debütált vagy tizenöt éve, és miután bejött, sok helyen próbálkoztam vele, többek közt az Echo TV-ben és a Keljfeljancsiban. A munkahelyemen uralkodó permanens bizonytalanság miatt kezdeményeztem egy beszélgetést Németh Szilárddal, az ATV hírigazgatójával, aki tavaly nyáron még nem biztatott sok jóval. Őszre valamitől megváltozott a helyzet, és mód nyílt az együttműködésre.
Az eredeti ötlet az volt, hogy a Messziről jött embert megcsinálják a tévében is?
Nem tudom Szilárdnak mi volt a terve, én már ezzel az ötlettel álltam elő, és később már csak erről a projektről tárgyaltunk. Közben találkoztunk hármasban az édesapjával, akivel „élőben” fektettük le megállapodásunk alapjait, amihez eddig hűek voltak a felek. Én legalábbis egy szabad oroszlán vagyok. Éhesen sem ettem eddig embert. Még annyi történt, hogy a november végi kezdésből január elejei premier lett.
Mit gondol, sikeres lehet egy olyan politikai műsor, ami nem a napi eseményekkel foglalkozik, hanem olyan témákkal, amiket a nézők már lerágott csontnak érezhetnek? Mennyire szerencsés újra elővenni ezeket a témákat? Például az őszödi beszédet?
Kérdezze meg Kovács Lajost, aki a rendőrségen a döglött akták ügyosztályát vezeti, hányszor kérik, hogy vegye elő ezt vagy azt az iratköteget. Egy nyomozást bármikor újrakezdhetnek, mert kellenek a bizonyítékok az ítélethez. Ebben az értelemben az öszödi beszéden is van még mócsing, mert a mai napig nem tudjuk a kiszivárogtató nevét. A feltárást, akár egy ásatást, sohasem lehet befejezni. És itt jön be az időtényező: ki mire emlékszik? A cél érdekében, ha kell, én megvezetem a szereplőket, mint egy krimiben. Ráadásul nekem három Watsonom van. Ők a civilek, akiknek a memóriája jelenti a társadalmi kontrollt.
Velük kapcsolatban sokszor felmerül, hogy ők nem kapnak elég teret.
A műsor több mint egyharmada az övék. Csak akkor fojtom beléjük a szót, amikor kitérő válaszokat adnak, vagy össze-vissza beszélnek. Soha nem hívok szakértőcivilt, mert azzal a főszereplő elől szívnám el a levegőt. A civilek szerepléséből annak kell kiderülnie, hogy mire emlékeznek vissza azokból az eseményekből, amelyek valamikor sokakat foglalkoztattak. Ők az emlékezet rostája. Ezért helybe kell jönniük, mert a stúdióban tudják meg a témát. Nincs felkészülési idő.
Mi ennek a műsornak a célja?
Érdekes módon a legtöbb műsornak nincs célja, csak a szórakoztatás végett vannak. A Messziről jött ember más. Van például határideje: a 2014-es parlamenti választások után visszavonulok vele. Azzal a körülbelül negyven műsorral, ami addig elkészül az a célom, hogy hatásukra el tudja dönteni a néző, hogy elmenjen-e szavazni, érvénytelen voksot adjon-e le, kit támogasson.
A feldolgozás módjában nem zavart, hogy sokan baloldali televíziónak könyvelték el az ATV-t. Nekem egyetlen dologban kötötték meg a kezem: a vendég – a tévéfilozófiájából adódóan -, nem lehet aktív Jobbikos politikus. Ugyanakkor foglalkozhatok a pártholdudvarában levő témákkal és személyekkel. Ezzel párhuzamosan nem kaptam feladatul, hogy segítsem győzelemre az ellenzéket. Sokszor meg is szólnak ezért a hívőtagozatos nézők, akik szerint ez a műsor nem való ide.
Miért érezhetik úgy a nézők, hogy ez a műsor nem illik az ATV-hez?
Azt érzik, hogy nem vagyok elfogult. Attól tartanak, hogy hozzáállásommal csökkentem a baloldal esélyét, miközben én az objektív tájékoztatás kedvéért nyitom rájuk az ablakot. A tág horizont szerintem mindenkinek jár. Ez eltér attól, amit az ATV-n megszoktak: más hozzáállás, más beszédmodor, más ritmus, és ez sokak számára riasztó. A fától nem látják az erdőt, a hazugságtól az igazat. Előbb hozzászoktatom a publikumot a módszereimhez, és olyan légkört teremtek, amiben - például - be lehet vallani a karaktergyilkosságot, és közben sem az elkövető, sem a néző nem szenved.
Az eddigi pályafutása miatt, Önre ráragasztották a megmondó ember címkét. Mi a feladata egy megmondó embernek?
A megmondó ember a közízléssel nem törődve, a saját érzéseire hagyatkozva mondja ki, amit az emberek gondolnak, azzal a különbséggel, hogy nemcsak jól fejezi ki magát, de irányt mutat, eseményeket valószínűsít. Ezzel együtt a megmondó ember nem jós.
Érdekes módon ez a megmondó ember fogalompont az elmúlt évben vált a mainstreamme, Puzsér Róbertnek köszönhetően. Ön mit gondol Puzsérról és a jelenségről, ami körülötte kialakult?
Én jól ismerem Puzsért - aki igaz, ami igaz -, sokat tett, hogy ne szeressem.
Nem fér meg két megmondó ember egy csárdában?
Megfértünk anno a Budapest rádióban. A gond abból adódott, hogy egy megmondó embernek – ahogy mindenkinek -, morális bázissal kell rendelkeznie. Valaki amorálisan is megmondhatja a tuttit, mert a tehetsége sok minden alól felmenti. De ahhoz, hogy valaki nagyformátumú megmondó ember legyen – nem magamról beszélek – ahhoz etikusnak kell lenni. Puzsér pedig egy tehetséges etikátlan, lényegre törő szószátyár, aki ugyan egy konkrét emberre céloz, de a szájából áradó szavak kartácstüzével mégis számos ártatlant is megsebez. Egy hordószónok.
Tehetségkutatókba nem invitálták? Mindegyikben mindig van egy olyan zsűritag, aki kertelés nélkül kiosztja a szereplőket, amely feladatra Ön tökéletesen megfelelne.
Az utolsó felkérés a Frei-féle Sztárok a fejükre estek volt. Önjáró voltam, szembementem a szerkesztői akarattal. Ismert a producer, mégis azt mondta, szabadságvágyammal kockára tettem a sorozat sikerét. Szerencsémre akkor estem ki, amikor akartam, ezzel együtt nem bírtam ellenállni a kísértésnek, és a záróakkordban élőben olvastam be a stábnak, holott reggel még arról írt a Blikk, hogy távollétemmel gigabüntetést kockáztatok.
Ebben is különbözöm Puzsértól, aki egyszerre volt képes a látogatók és az állatok oldaláról népszerűsíteni a Csillag születik állatkertjét. Hosszú ideig voltam kamasz, nagy nehezen kinőttem belőle, és ma már nem zavar, ha kilógok a köztévéből is, meg a kereskedelmiből is, ha periférikus helyeken kedvemre burjánozhatok.
Ha jönne egy felkérés azt elvállalná?
Ha jönne felkérés, és lehetne tárgyalni - sok feltételes mód -, akkor igen. Mielőtt belevágtunk a Messziről jött ember sorozatba, leült velem Németh Sándor, és azt kérdezte, megbízhat-e bennem. Maximálisan – válaszoltam. Ha pedig gondok akadnak - folytattam, azokat előbb kölcsönösen jelezzük egymásnak, majd beszélünk a határok átjárhatóságáról.
Jelenleg nincs szüksége tehetségkutatói karrierre, hiszen csinálja a Keljfeljancsit és a Messziről jöttembert. Hogy lehet az, hogy két ilyen hasonló felépítésű műsorra igény van idehaza?
A mai magyar újságírás nem elégíti az emberek kíváncsiságát. Az én sikerem a hazai újságírás kritikája.