Fiatalok öngyilkosságát szervezte meg egy 22 éves pecöli férfi. K. Gábor az interneten „Crazy srác” néven buzdította az áldozatokat tervük kivitelezésére, és gyakorlati tanácsokkal is ellátta őket. Négyen meghaltak, két fiatalt az utolsó pillanatban mentettek meg.
Ki gondolta volna a visszahúzódó, szülei lakásából szinte ki sem mozduló K. Gáborról, hogy internetezésre berendezett szobája félhomályából egy halálos gépezetet irányít? A kis Vas megyei község, Pecöl lakói megdöbbentek, amikor múlt pénteken K.-ék háza előtt leparkolt egy rendőrautó, Gábort pedig bilincsben vitték el a zsaruk.
Együtt a túlvilágra
K. Gábort egyelőre két idei öngyilkossággal kapcsolatban gyanúsítja a rendőrség, a Bors információi szerint azonban egy 2011-es esettel is összefüggésbe hozták. Akkor az Eleken élő G. Zsanett és a budaörsi R. Katalin végzett magával Kati lakása közelében: bezárkóztak egy kocsiba, és belélegezték az utastérben fejlesztett halálos klórgázt.
Kiderült, hogy a két lány korábban nem ismerte egymást, az interneten szövetkeztek az öngyilkosságra. Már akkor is felmerült, hogy egy férfi konkrét tanácsokkal látta el őket. Idén január 20-án Újpesten követett el közös öngyilkosságot B. Barbara és P. Balázs, őket sem lehetett megmenteni.
Egy hete pedig Kispesten R. Mária és H. Alexandra szövetkezett a halálra, de miután rosszul lettek, egyikük meggondolta magát, és mentőt hívott. A tűzoltók hozták ki őket a lakásból, az utolsó pillanatban avatkoztak közbe.
Fél tucat jelentkező
Dr. Szokolai Zoltán alezredes, a BRFK életvédelmi osztályának vezetője tegnap közölte: K. Gábor ellen öngyilkosságban közreműködés miatt folytatnak eljárást, ezért legfeljebb ötéves börtönbüntetés szabható ki.
– A kispesti esetben a két lány öngyilkosságát a gyanúsított folyamatos internetes levelezéssel ösztönözte, sürgette, annak mielőbbi kivitelezésére rábírta, gyakorlati végrehajtásában tanácsokkal látta el, illetve segítséget nyújtott a módszer meghatározásával - mondta az alezredes. – Az eljárás során felmerült a gyanú arra vonatkozóan, hogy K. Gábor korábban hasonló módon közreműködhetett az újpesti kettős öngyilkosságban is.
- Feltérképeztük a gyanúsított internetes kapcsolatrendszerét, és további hat fiatalt találtunk, aki öngyilkosságot tervezett és folyamatosan levelezett a gyanúsítottal. Beszéltünk a szüleikkel, remélhetőleg sikerül eltéríteni gyermekeiket a szándékuktól.
Otthagyta az iskolát
K. Gábor csendes, zárkózott fiatal volt – tudta meg a Bors. A fiatalember néhány éve egyre furcsábban viselkedett, ezt az ismerősök azzal hozták összefüggésbe, hogy megromlott a kapcsolata a szüleivel. K. Gábor otthagyta a gépipari szakközépiskolát, és azt hazudta, hogy hererákban szenved. Egy ideje csak a számítógépének élt, éjjel-nappal a monitorra meredt, mintha a komputer adott volna számára menedéket a való világ elől.
Gábor 72 éves nagymamája, Rozália teljesen összetört. Sejtette, hogy az unokája beteg, de nem tudta, mi baja lehet. – A rendőrök ránk rontottak, nem mondtak semmit, csak azt kérdezték, hol van a Gábor. Az unokám nem tiltakozott, amikor elvitték, de mostanáig nem tudjuk, mit követett el, mivel gyanúsítják – sírta el magát a nagymama, aki megmutatta, honnan vitték el Gábor számítógépét a rendőrök.
A most 22 éves fiú életében szeretett nagyapja halála okozott nagy törést, a fiú fogta a kezét, amikor meghalt. Azóta iszonya van az emberektől. A ház körül azonban mindent megcsinált, még főzött is. Idénymunkákat végzett, fát, diót gyűjtött és a terményeket eladta. Minden fillért betett a takarékba. Időnként átjárt Ausztriába vasat gyűjteni.
Azt, hogy mit csinált a szobájában, még az édesapja sem tudta. – Engem kizárt a szobájából – temette kezébe az arcát a férfi. A nagymama csak utólag tulajdonított jelentőséget Gábor kérdéseinek: „Mama, Te meddig élsz? Mert követlek ám!” Gyakran panaszkodott fejfájásra, és bár korábban utálta, mostanában még az alváshoz is sapkát viselt.
Figyeljenek a szülők!
Bácskai Tünde őrnagy, a BRFK bűnmegelőzési osztályának helyettes vezetője a Borsnak úgy vélekedett: a fiatalokat nem lehet kivonni az internet hatásai alól. A szülők azonban megpróbálhatják nyomon követni, kivel tart gyermekük kapcsolatot a világhálón, másfelől tudatos internethasználóvá kell nevelniük őket.
Az őrnagy felhívta rá a figyelmet: ha egy szülő veszélyes internetes tartalomra vagy felhasználóra talál, akkor jelezhet a bejelentes@biztonsagosinternet.hu címen vagy a rendőrségen.
Irgalom nélkül
A Bors utolérte a budaörsi kettős öngyilkosság egyik áldozatának, G. Zsanettnak az édesanyját. – Valóban elfogták a rendőrök azt az embert? – hitetlenkedett az anya. – Hála Istennek! Igaz, a fájdalmamon ez mit sem csillapít, nem múlik el úgy nap, hogy ne gondolnék Zsanikámra. A lányom többször próbálkozott öngyilkossággal, az első kísérlete után kiderült, hogy az interneten egy fiatalember buzdította, tanácsokkal látta el őt.
Én írtam ennek a férfinak, és ő válaszolt. Nem tudtam kiigazodni rajta. Egyszer azt írta, hogy sajnálja a történteket, másszor viszont irgalom nélküli hangvételben azt, hogy a lányom problémájára csak ez a megoldás.