A sportlövő Veres Ádámot nemcsak eredményei miatt tisztelik, a 26 éves versenyző a BME doktorandusz kutatója, az 50 tehetséges magyar fiatal-program kiválasztottja.
Nehéz eldönteni, hogy a 26 éves Veres Ádám a színtévesztéssel kapcsolatos kutatásáról, vagy kedvenc sportágáról beszél lelkesebben. Tény, egyik nélkül sem tudná elképzelni az életét.
– A sportlövészet „gyári hiba” nálam, gyerekként mindennel lőttem, ami a kezem ügyébe került. Anyukám aggódott is, hogy bűnöző leszek. Pedig az agresszió távol állt tőlem – mosolyog a 15-szörös magyar bajnok Veres.
– Juniorként Eb-ezüstig jutottam, ám egyetem alatt kicsit visszavettem a tempóból. Most, a doktori munkám, meg az egyetemi oktatás mellett újra teljes erőbedobással tudok a sportra koncentrálni, a célom a riói olimpia.
Civilben eközben a Budapesti Műszaki Egyetem doktorandusz kutatójaként társaival a színtévesztés okára keresik a választ. – Ez egy húszéves projekt az egyetemen, amelynek eredményeként már létezik egy színtévesztést korrigáló szemüveg, amiben a férfiak nyolc, a teljes lakosság négy százaléka érintett – folytatja. – Sok részterülete van a kutatásnak, az enyém ennek a rendszernek a lemodellezése.
– Nagyon jól megfér egymás mellett a munkám és a sport. Ezért is szeretnék az egyetemen maradni oktatóként, kutatóként. A puskával is szerencsém van, mivel ebben a fegyvernemben harmincéves korára érik be igazán egy versenyző, vagyis még van időm kiforrni.
A sport családi hagyomány
Ádám a feleségét, Zsuzsit is a munkájának köszönheti, ugyanannak a kutatóműhelynek a tagjai, sőt egy szobában dolgoznak. Az életüket tavaly összekötő fiatalok között nemcsak a laborban nagy az egyetértés, férje elkötelezettségét látva Zsuzsi a lövészethez is kedvet kapott. De Ádám húga, Kata is válogatott lövő, akinek a kedvese a kétszer is az év asztaliteniszezőjének választott olimpikon, Zwickl Dániel.