Aktuális

Hiába költöttek százmilliókat: aggódunk a tévénkért

S. D.

Létrehozva: 2013.04.13.

Hat-nyolcmilliárd forintba kerül a televíziók digitális átállása, ebből a pénzből fizették a kampányt is, amivel az embereket megpróbálják felkészíteni. Sokan azonban még mindig nem értik, miről van szó.

Különösen a vidéki idős emberek tartanak attól, hogy szeptembertől nem tudnak majd tévét nézni. A reklámokat, amikben a digitális átállásra hívják fel a figyelmet, gyakran nem is értik. Így van ezzel a kecskeméti Pogány Károly és a felesége is. Felhívták a szolgáltatójukat, ahol megnyugtatták őket: semmi teendőjük, előfizetők, így őket a változás nem érinti.

– De csak akkor nyugszom meg, ha szeptemberben is fogni tudom az adást – makacskodik Klári néni. A Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság számításai szerint körülbelül félmillió háztartást érint a kérdés: azokat, amelyek nem fizetnek elő televíziós szolgáltatást, hanem antennával régi tévéjükön fogják az analóg adást. Számítanak arra, hogy a legtöbbjüknek segítségre lesz szükségük az átálláshoz, ami szerény számítások szerint húszezer forintban van. 

– Nehéz megmondani, hány család szorul támogatásra. Hatóságunk megkeresi majd azokat, akik a nyugdíjfolyósító, az államkincstár és az önkormányzatok adatai alapján a jogosultak körébe tartoznak – mondta el lapunk kérdésére Vári Péter, az NMHH főigazgató-helyettese. – Azért van szükség a digitális műsorszórásra, mert a korábbi, analóg sugárzás nem volt már elegendő az igények kielégítéséhez.

Vári Péter szerint úgy kell ezt elképzelni, mint egy csövet, amin a víz keresztülfolyik. Az analóg műsorsugárzás az ötven centi átmérőjű csövet jelenti, amit most lecserélnek ötven méter átmérőjűre. A digitális sugárzással sokkal több és jobb minőségű csatornát tudnak eljuttatni a közönséghez.

Mi micsoda?

Analóg adás: a fényt és a hanghullámot elektromos jellé alakítják át, és így továbbítják.

Digitális adás: az eredeti jelet mérésekkel számokká alakítják át, és ezeket a számokat tárolják, illetve továbbítják, a legtöbb esetben tömörítve.

DVB-T: az angol Digital Video Broadcasting-Terrestrial rövidítése, magyarul: digitális földfelszíni videoadás. Ha a tévé termékleírásában olvasható a DVB-T szabvány, akkor a készülék alkalmas a digitális adás fogására.

Set top box: átalakító doboz távirányítóval, ami az analóg adás vételére tervezett készüléket alkalmassá teszi a digitális vételre. Ára: 6-24 ezer forint.

A témában írt jegyzetünket itt olvashatja.
 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek