Egy pécsi klinika egyszemélyes kórtermében helyezték el a nyolc éve Berlinben élő Kertész Imrét, értesült a Bors. A 84 esztendős Nobel-díjas író a Pécsi Tudományegyetem Neurológiai Klinikáján fekszik, előrehaladott Parkinson-kórral kezelik az intézményben. A kórház hírzárlatot rendelt el az ügyben.
Az író információink szerint pár hete érkezett a pécsi klinikára, ahol úgynevezett VIP-betegnek számít, egyszemélyes kórteremben helyezték el.
A Berlinben élő író néhány hónapja beszélt a Der Spiegel magazinnak arról, hogy a Parkinson-kór megnehezíti az írást. Kertész néhány éve már számítógépen dolgozott, mert a kór okozta remegés miatt nem tudott kézzel írni.
A Sorstalanság írója nyolc éve lakik a német fővárosban, Berlinben tavaly nyitották meg a Kertész Imre-archívumot. Itt őrzik egyebek mellett a Sorstalanság, A kudarc, a Kaddis a meg nem született gyermekért és a K. dosszié című kötetek, valamint számos esszé és beszéd kéziratát, továbbá az író 1961 óta vezetett naplóit, illetve az 1988 óta keletkezett levelezését.
Az író szerint a kéziratoknak jobb helye van Berlinben, mint Budapesten. – Úgy érzem, itt jobban megértenek, mint a hazámban, Magyarországon – tette hozzá az interjúban.
Úgy tűnik, a német kórházakkal nem annyira elégedett, ezért Pécsett kezelteti magát. Úgy tudjuk, a pécsi klinika kimagasló eredményeket ért el a Parkinson-kór gyógyszeres kezelésében, ezért választotta Kertész ezt a kórházat.
– Nem mondhatok semmit, mert törvényt sértenék. Még azt sem, hogy nálunk fekszik-e a beteg – mondta a Borsnak Komoly Sámuel, a Pécsi Tudományegyetem neurológiai klinikájának intézetvezető professzora.
A klinika dolgozói közül azonban többen is megerősítették értesülésünket, de azt mondták, szigorúan megtiltották nekik, hogy beszéljenek.
Ismeretlen eredetű betegség
A Parkinson-kór egy ismeretlen eredetű betegség, amely az agyban tönkreteszi a fő ingerületátvivő anyag termelődését.
Izommerevséggel, lelassult mozgással és remegéssel jár. Utóbbi miatt nevezik a betegséget reszkető bénulásnak is. A szindróma gyakran jár együtt depresszióval és a gondolkodás lelassulásával is.
Ez a betegség kínozta II. János Pált és ezzel küzd Fidel Castro, Michael J. Fox és – már több mint harminc éve – Muhammed Ali is.