Az isztambuli Nagy Bazár a törökországi kiruccanások izgalmas és kihagyhatatlan látványossága. A városrész méretű piacon mindent meg lehet kapni, amit nem, azt elővarázsolják.
A napi háromszázezer látogató által az isztambuli Nagy Bazár kontinensünk leglátogatottabb látványossága.
Magyar turisták számára is kedvelt úti cél. Itthonról fapados repülőgépjáratokkal a legegyszerűbb eljutni a városba, vonattal, Budapestről, szófiai átszállással 33 óra alatt lehet odaérni.
A világ egyik legnagyobb és egyben legrégebbi bazárja egy mecset részeként épült a 17. században. Akkoriban leginkább csak fűszereket és gyógyszereket árultak itt, ma már a színpompás kelméktől, ékszereken át az elektronikai cikkekig szinte mindenféle terméket megtalálhatunk a portékák között. Feltéve, persze, ha nem tévedünk el a hatvanöt utcába bezsúfolt négyezer üzlet és hömpölygő tömeg között.
Alkudni bármire lehet, bőrárura, szőnyegre és ezüstre pedig kötelező. Turisták számára mindent drágábban kínálnak, mint a helyieknek, az árak még így is alacsonyabbak, mint itthon, de a gyanúsan olcsó árut inkább ne vegyük meg!
A végtelennek tűnő, színes labirintusból nem könnyű kikeveredni, bár huszonegy kijárat van, de csak kettőt használnak állandón. Kérjünk segítséget, ha végképp nem találunk ki a kavalkádból! A bazár vasárnap zárva tart.
Piaci tippek
Ne vásároljuk semmi olyat, amiről azt állítják, hogy régiség, mert a repülőtéren vagy a határon könnyen bajba kerülhetünk. Ne vegyük meg az első helyen a kiszemelt árut, érdemes több standon is szétnézni és tájékozódni az árakról. Ha az árusok gyümölcsöt vagy teát kínálnak, nyugodtan el lehet fogadni, ez még nem kötelez vásárlásra.
Templom nélkül nincs bazár
A bazár helyén már a bizánci időkben is nagyban folyt a kereskedelem. A piacok és kereskedőházak fontos bevételt jelentettek az egyháznak is, ezért a nagyobb dzsámikban a fürdők és iskola mellett a bazároknak is kiemelt helyük volt. Az Isztambuli Bazáron belül hét kutat és öt templomot építettek.