Csalás miatt áll bíróság elé dr. Seffer István, aki az őssejtbotrány egyik vádlottja. Az orvos eközben egy olyan kutatási eredményt tett le az asztalra a csapatával, hogy most a fél világ küzd a kegyeiért.
Az ön nevéhez kötik elsősorban az úgynevezett őssejt-botrányt, miszerint engedélyek nélkül, milliós összegekért kezeltek betegeket őssejttel.
Plasztikai sebészként, sebészként, orvosként sincsenek olyan erős engedélyeim, mint amilyeneket az őssejttel kapcsolatban kaptam. Mielőtt nekifogtunk a munkának, kikértem jogászok, szakhatóságok véleményét, és mindent az ő jóváhagyásuk alapján valósítottunk meg. Évekre visszamenőleg megvannak az engedélyeim, sőt: külön engedélyt kértem és kaptunk arra, milyen típusú betegségek kezelését végezhetjük őssejtekkel.
Akkor mivel gyanúsítják tulajdonképpen?
Csalással. Negyven évig spóroltam, kölcsönöket vettem fel, közel félmilliárdot fektettem a laborba. Úgy, hogy nem kértem, és nem kaptam rá támogatást. Ugyanennyit buktam, amióta kirobbant ez az ügy. Ennyivel lettem rövidebb, amit nem magamra, fényűzésre költöttem, hanem a munkámra. Arra, hogy a világ gyógyászatát forradalmian megújító dolgot hozzunk létre. A munkát nem hagytuk ellenszélben sem. Egy dolog van még, még nem nyírtak ki!
Megérte?
A napokban készült el a kutatásunk, amelyet az egyik legnagyobb nemzetközi orvosi szaklap közölt. Elméletben létrehoztuk a „zöld sejtet”, ez gyakorlatilag csak a gyógyításért felelős sejt. Bármilyen fehérje előállítható belőle, csirkehústól malac-húson át, emberi máj, fül, ér… Bármi. Kutatásunk alapjaiban forradalmasíthatja a biotechnológiát, nem kell életeket áldozni azért, hogy mások meggyógyulhassanak. De akár az űrbe sem kell például rántott húst vinni, csak a technológiát, és bármikor előállítható lenne az is. A szakma szenzációként fogadta eredményünket. Napi négy-öt meghívásom van külföldre, nem titok, a szaúdi király és Amerika is hevesen érdeklődik az eredményeink és a technológiánk iránt. Most éppen hajat „csinálunk” belőle. De állítom, már 2006–2007-ben is a világ legjobb minőségű őssejtjét állítottuk elő.
Azt mondja: külföldön elismert tudós, ünnepelt sztár lenne, milliárdos vagyonnal, csak itthon gyanúsított?
Tény, hogy nagy a csábítás, de valamiért nekem biztos itt van dolgom. Anyagi vágyaim nincsenek, sosem voltak. Ráadásul úgy tudom, az alaptörvény szerint a tudományos kérdések tisztázására végzett kutatások a joggal nem szankcionálhatók. Az őssejtterápia nem csalás. Néhány éve rájöttünk, hogy a szívinfarktus után, ha két órán belül a megfelelő számú őssejtet juttatjuk be a beteg szervezetébe, meggyógyul, s nem áll le a szív. A tanulmány eljutott külföldre, Franciaország 70 milliárd eurót keresett ezzel. Mint egy rossz álom: az a három ember kevert engem ebbe a helyzetbe, akiket egytől egyig meggyógyítottam.Hihetetlen, igaz? De erről inkább ne is beszéljünk.
Mire számít?
Engem csak gyógyítással vádolhatnak meg, azért pedig vállalok minden felelősséget.