Titok övezi, miként zajlik majd a Parlament üléstermének lekicsinyítése. Vélhetően a hátsó padsorokat és székeket távolítják majd el. Ami biztos: több millió ment el a tervekre.
Alig több, mint fél év van hátra a jövő évi országgyűlési választásokig. Jövőre már nem 386 képviselő kerül majd be az Országgyűlésbe, hanem mindössze 199 honatya (plusz a 13 nemzetiségi szószóló).
Hol tartanak most?
- Egyelőre az engedélyeztetésnél járnak. Az Országos Műemléki Felügyelőség véleményezését várják.
- Aztán: csökkentik a teremben elhelyezett székek számát, felújítják az ülésterem burkolatát, a hangosító és szavazatszámláló berendezéssel együtt.
- A teremből kikerülő padokat megőrzik, ahogy ez már korábban is így történt. Egy részük a mostani átalakítással kerül vissza a terembe.
A tervek elkészítésével az elismert belsőépítészt, Zimits Sándort bízták meg, aki többek között a Parlamentben lévő elnöki iroda, vagy éppen a Képviselői Irodaház néhány helyiségének belső kialakítását is megtervezte. A parlament.hu-ra cikkünk készítése közben került fel az erről szóló szerződés, ez alapján Zimitset már tavaly októberben megbízták a munkával, amely idén májusig tartott. A tervezésért összesen 9,5 millió forintot fizetett ki az Országgyűlés Hivatala.
Kerestük Zimits Sándort is, aki azonban titoktartási szerződésére hivatkozva egyetlen részletet sem kívánt megosztani a Borssal. Az nem világos, hogy mi titkolni való van egy olyan beruházáson, amely az adófizetők pénzéből valósul meg, ráadásul célja, az ország házának átalakítása.
Más forrás szerint vélhetően a parlamenti patkó hátsó, feleslegessé vált padsorait távolítják majd el. Eszerint, kisebb átalakításokkal, a patkó első négy sora maradna meg. A hátsó három sort, illetve a leghátsó székeket kiemelnék.
Marad a páholy
Az ülésteremben eredetileg 438 képviselőnek készítettek spe-ciálisan formatervezett, bőrrel bevont, tölgyfa üléseket. A patkó belső körének bársonyszékeiben a mindenkori kormány épp jelen lévő miniszterei ülnek. A páholyok előtt kijelölt helye van a legfőbb ügyésznek, a Magyar Nemzeti Bank és a Gazdasági Versenyhivatal elnökének, valamint az ombudsmanoknak.
Hivatalos látogatáson Magyarországon tartózkodó külföldi politikus – ha a plenáris ülés időpontjában tesz látogatást az Országgyűlésben – általában a díszpáholyban kap helyet.
Még több hírért kattintson Facebook oldalunkra!