Nagy mennyiségű mérgező, meddőséget okozó lágyítószert talált nyolcból hat mintában a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság, amikor gyermekeknek szánt esőkabátokat, gumicsizmákat vizsgált. Betiltani mégsem tudják.
Akár 2015-ig is a polcokon maradhatnak olyan gyermekeket mérgező termékek, amelyek forgalmazása ellen a hazai fogyasztóvédelem képtelen fellépni – tudta meg a Bors Szabó Csillától, a Nemzeti Fogyasztóvédelmi Hatóság laborvezetőjétől. – A DEHP elnevezésű ftálsav-észter klinikailag igazoltan támadja a hormonrendszert, és hosszabb távon – különösen kisfiúknál – csökkenti a megtermékenyítőképességet.
Ezért szigorú szabályozás mondja ki: játékokban és gyermekápolási szerekben 0,1 tömegszázaléknál nagyobb arányban nem lehet jelen ez a lágyítóanyag. Hatóságunk több termék, gumibabák, játékpisztoly-lövedékek forgalmazását tiltotta már be emiatt – magyarázta a szakember.
Csakhogy a szigorú határérték nem vonatkozik olyan – szintén PVC-ből készült, így ugyanezt a lágyítóanyagot tartalmazó – termékekre, minta gumicsizmák és az esőkabátok. – Legutóbbi vizsgálataink szerint nyolc termékből hat esetében az ilyen ruhadarabok mind nagymértékben tartalmaztak DEHP-t – esetenként akár 41 százalékos arányban is. Ez azért komoly gond, mert a ftálsav-észter nemcsak akkor képes mérgezni, ha a gyermek nyálával keveredve szájon át kerül a szervezetbe, hanem oldott állapotban bőrön át is – emelte ki a laborvezető.
Ezt a problémát már Dánia is jelezte az uniónak, és született is új szabályozás, amely kitiltja a ftálsav-észtereket a PVC-gyártásból. Ez viszont csak 2015-től lesz hatályos, hogy a gyártók felkészülhessenek a technológiai átállásra. – Amíg az unió nem vezet be szigorúbb egészségügyi határértékeket, hatóságunk – jogszabálysértés hiányában – nem tilthatja az ilyen termékek forgalmazását. Csak figyelmeztetheti a szülőket: jobb, ha nem adnak a gyermekeikre ilyen ruhadarabokat.
Lapunk úgy tudja: a betiltott gyermekjátékok többsége távol-keleti gyártóktól származott, így vélhetően a mérgező esőkabátok és gumicsizmák is ebből a régióból érkeznek, de a konkrét termékeket a hatóság – a jogi szabályozás hiánya miatt – nem nevezheti meg.