Ez már-már pedofília! Botrány van! Mocsok! Vizsgálatot ellenük! – vannak, aki így írtak a Nemzeti Színház új bemutatója után. Az igazgató, Vidnyánszky Attila szerint a darab rendben van. A színészek nem beszélnek.
Nem csitulnak az indulatok a Nemzeti Színház körül. Nemrég Alföldi Róbert rendezéseit bírálták sokan szabadosságukért, az akkori igazgatót menesztették is. Utódja, Vidnyánszky Attila konzervatívabb irányvonalat jelölt meg. Épp ezért meglepő, hogy már az új igazgató rendezte Bolha a fülben is megbotránkoztatta a nagyérdemű jó részét, néhány kritikus szerint testnedvekben úszott az előadás. A minap bemutatott Johanna a máglyán című darab azonban, úgy tűnik, erre is rátett egy lapáttal.
„Szerintem mindent elmond, hogy a premier előtt néztem meg, ahol ugyebár ingyenjeggyel a szereplők rokonai, barátai vannak, stb. és még így kb. a 10%-a kiment az előadásról” – írta egy hozzátartozó a darabról szóló színházi kritika alá. Véleményével nem volt egyedül, sokak szemét csípték a jelmezek, s az, hogy a színpadon gyermekek különös szerepekben láthatók.
Egy kisfiú például egy disznójelmezes szereplő hímtagját érinti, egy másik gyerek pedig egy meredező férfiasságú szamáron lovagol. A továbbiakban a világhálóról idézünk bíráló hozzászólásokat, kipontozva a durvább szavakat.
„A művészet megcsúfolásával, egy iszonyú pimasz koncepcióval, gyalázattal találtam magam szemben. És ezt lehet Szt. Johannával manapság csinálni? Nem értem a rendező perverz elképzeléseit, a kosztümök jó ízlést meghaladó és engem nagyon felháborító merészségét és gusztustalanságát, és persze a már-már pedofilnek mondható jeleneteket!” – így az egyik fórumozó. De nem álltak meg itt: van, aki vizsgálatot követel.
„Csöcs és (szamár) f..z. A Nemzeti Színházban! Interpellációt akarok! Botrány van!”
„Álló f..ú szamáron kisfiú? Mi ez a mocsok! Azonnal vizsgálatot ellenük!”, illetve „Most akkor hogy is van ez? Szamár álló p.ccsel, a nyakában gyerekkel a felszentelt házban? Még szerencse, hogy vége a fertőnek.” „Egy kisfiú fogja egy felnőtt bácsi heréjét? Azt a megveszekedett pedofil k...a úristenit!” – repilkázták mások.
A Bors kíváncsi volt az új igazgató, Vidnyánszky Attila véleményére, jobb híján azonban csak korábbi nyilatkozatából idézhetünk. Ezek szerint a darab üzenetét tekintve pontosan, szépen, tisztán illeszkedik a Nemzeti Színház profiljához, hitvallásához, gondolatiságához. Hangsúlyozta továbbá, hogy a mű legfontosabb gondolata: „A szeretet nevében feláldozni magad egy közösségért, egy nemzetért, egy országért, egy hazáért, annak mindenekfelett valósága, Isten nevében, az ő akaratában fölszabadulni, szabaddá válni és tenni.”
Lényeges a felnőttek jelenléte
A pszichológus szerint fontos, hogy a gyermekszereplő mellett legyen olyan felnőtt, aki pontosan elmagyarázza neki, hogy mit miért játszik el, hogy ne befolyásolja rossz irányba a fejlődését a darab egy-egy intimebb szituációja.
– Egy színész attól professzionális, hogy a valóság és a szerep között megtalálja az egyensúlyt. Nem az az irányadó, hogy a környezetében, a felnőttekben, a kommentálókban milyen vélemény fogalmazódik meg, hanem hogy a gyerekszínészben hogyan csapódik le az alakítása. Mindehhez fontos, hogy egy felnőtt személy mindenben segítse, elmagyarázza neki a kérdéses jelenetet – tudtuk meg egy névtelenséget kérő gyerekpszichológustól.
A színészek nem beszélnek
A Bors megkereste a darab egyik szereplőjét, Bodrogi Gyulát, mit szól a bírálatokhoz. – Nem szeretnék felelőtlenül véleményt mondani. Még várok, amíg két-három olyan barátomat meghallgatom, akinek adok a szavára – mondta lapunknak a színész, aki hangsúlyozta, neki csak kisebb szerepe van a darabban.
Udvaros Dorottya véleményére is kíváncsiak voltunk, de ő elérhetetlennek bizonyult.
A színház válaszai
A Nemzeti Színház kommunikációs osztálya a következőket válaszolta kérdéseinkre:
Nem tartják a jelmezeket megbotránkoztatónak?
Nem.
Nem tartanak attól, hogy a gyerekszereplőkre káros hatású a darab?
Nem.
Önök szerint milyen a fogadtatása a színműnek?
Sokaknak tetszik, másoknak nem. Önök szerint milyen a megítélése a Bors című napilapnak? Sokaknak tetszik, másoknak nem.
Hasonlít Alföldi rendezéséhez a most bemutatott színdarab?
Nem.