A jó modor ma ugyanolyan fontos, mint korábban. Azonban a mobiltelefon, a virtuális kapcsolati hálók és a felgyorsult élet némileg megváltoztatták a szabályokat: egyesek megszűnőben vannak, néhány pedig most kezd kialakulni. Ez a férfiakat és a nőket egyaránt érinti.
Kézcsók
Korábban gyakori és teljesen elfogadott volt, hogy a férfiak köszöntésképpen megcsókolják a – különösen a férjezett – nők kezét. Nyomokban még találkozhatunk ezzel a gesztussal a nagyobb gálákon vagy koktélpartikon, de a hétköznapi életből szinte teljesen eltűnt.
Egészségedre!
Nagyobb társaságokban, konferenciák, ülések alatt kifejezetten bosszantóvá válik, ha minden egyes tüsszentésre felzendül az egészségedre jókívánság. A szabályok ugyan lehetővé teszik, de napjainkban ezt főként már csak baráti társaságokban használják, ott is csak az első tüsszentés alkalmával.
Válasz az e-mailre
Aki irodában dolgozik, az tapasztalhatta, a munkaidő alatt gyakran nem jut idő arra, hogy minden e-mailre válaszoljon. Az azonban akár sértésnek is számíthat – a levél tartalmától és feladójától függően –, ha nem reagálunk rá. Az új etikettszabályok úgy alakultak ki, hogy minél közelebbi kapcsolatban állunk a levél küldőjével, annál gyorsabban válaszoljunk neki.
A mozi az új színház
Hagymaszag lengi körül, popcornos zacskó csörög és egy mobil is felvisít, míg nézi a filmet? Az utóbbi években tapasztalhatták a moziba járók, hogy egyre elviselhetetlenebb a tapintatlanság filmnézés közben. Ezért is kezd egyre inkább erősödni az az új viselkedési szabály, hogy a mozikban is úgy illik viselkedni, mint a színházban, vagyis jogosan várjuk el a csendes nézőteret.
Iroda: öltözék és ékszerek
Lényeges a dress code, vagyis az öltözködési etikett a munkahelyeken, de ezekhez főként bizonyos foglalkozásokban és a magasabb munkakörökben ragaszkodnak. Az azonban mindenhol fontos, hogy senki ne legyen túl szexi és kihívó. Az ékszerek viselését is keretek közt kell tartani. Íratlan szabály, hogy a nők ne viseljenek öt ékszernél többet: ebbe beleszámít a szemüveg és a gyűrű is.
Telefonbabrálás
Az SMS-ezés, internetezés vagy a közösségi oldalak nézegetése a telefonon abszolút tabu a baráti társaságban! Sok helyen még a munkahelyeken sem fogadják el, mivel ez a munkaidő rovására megy. Aki a partnerével beszélget vagy a barátaival találkozik valahol, de a traccsparti közben folyamatosan a telefonját babrálja, az számítson rá, hogy a többiek igen kellemetlenül, sőt feleslegesnek fogják magukat érezni a társaságában. Ezért alakult ki az új etikettszabály: társaságban tilos babrálni a mobilt!