Pénzadományt gyűjtenek fiatalok a fővárosi Mammut bevásárlóközpont előtt. Sokan kinyitják a pénztárcájukat, hiszen beteg gyerekeknek kérnek. De mi a biztosíték arra, hogy eljut a segítség a rászorulóhoz?
A Széna téren néhány fiatal az arra haladóknak egy kártyanaptárt vagy könyvjelzőt nyújt. Aki elveszi, azt megállítják, és közlik: beteg gyerek javára gyűjtenek. Még fényképet és igazolványt is mutatnak, az adományozótól aláírást kérnek. Aki nem adakozik, attól visszaveszik az ajándékot.
A 3H Segítő Közhasznú Egyesület, amire hivatkoznak, valóban létezik. Elszámolása szerint 2012-es bevétele 701 ezer forint, aminek nem egészen a felét fordították jótékony célra. Érdeklődtünk, ki az a kislány, akinek éppen gyűjtenek, de nem voltak hajlandók elárulni, személyiségi jogokra hivatkoztak.
Az adománygyűjtés az utcán éppúgy koldulásnak számít és szabálysértés, mintha maguknak kérnének, tudtuk meg a Fővárosi Önkormányzati Rendészeti Igazgatóságtól. Kivétel, ha szervezett akcióhoz közterület-foglalási engedélyt kapnak. Annak a vizsgálata azonban, hogy az összegyűjtött pénz sorsa mi lesz, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal hatáskörébe tartozik.
Az alapítvány vagy egyesület nevében adományt gyűjtő magánszemélyek kötelesek bizonylatot adni az átvett összegről, ennek alapján követhetőnek kell lennie a szervezet készpénzbevételeinek. Amennyiben az adománygyűjtő az átvett összeget nem fizeti be a pénztárba, hanem saját célra megtartja, akkor adókötelezettsége keletkezik. Emellett ha valótlan tények, körülmények állításával megtévesztik a jóhiszemű adakozókat, az bűncselekmény, ami a rendőrségre tartozik. A Budapesti Rendőr-főkapitányság közölte: ha feljelentés érkezik, és a gyanú megalapozottnak bizonyul, eljárást indítanak.
Az egyesület vezetője lapunknak állította: munkatársai vezetik az adományokat illetve adnak bizonylatot, és ha valaki mást tapasztal, szóljon, megválnak tőle. Most szólunk.