Nyolcszázezer forintért kell megváltani Kádár János és neje sírját a budapesti, Fiumei úti temetőben. A pártfőtitkár 25 éve halt meg, hozzátartozói nem élnek. Sírhelye pedig nemsokára lejár.
Moldova György író egy hónappal ezelőtt járt a sírnál, a Fiumei úti temetőben. Kiderítette: amennyiben nyárig nem hosszabbítják meg a sírhely fennmaradási szerződését, felszámolják a pártfôtitkár nyughelyét. – Nem vetne jó fényt egyik politikai oldalra sem, ha senki nem fizetné ki – mondta el Moldova György lapunk megkeresésére. Kádárt 1989. július 14-én temették el.
Moldova ezért megkereste Mesterházy Attila MSZP-elnököt. Információink szerint a pártigazgató kezdte intézni az ügyeket, és be is fizetik az összeget. Kádár – bármilyen vitatott is szerepének megítélése – történelmi nagyjaink közelében nyugszik. A feladat ezért inkább a Boross Péter vezette Nemzeti Emlékhely és Kegyeleti Bizottságra tartozna. Döntés ott még nem született.
Telefonon értük utol Boross Péter exminiszterelnököt, aki elmondta: meghosszabbítanák a fennmaradási szerződést. – A döntés a bizottságtól függ, melyben többen vagyunk. Én azt fogom javasolni, hogy tegyük védetté a síremléket – jelentette ki Boross.
A Kádárt idei kampányfilmjében is megjelenítő Munkáspárt vezetője, Thürmer Gyula visszafogottabb volt. – Kifizetjük, de csak akkor, ha minden kötél szakad – mondta az elnök.
Papot hívatott, és gyónt
1989. július 6-án halt meg, éppen azon a napon, amikor a Legfelsőbb Bíróságon kihirdették Nagy Imre és társai rehabilitációját. Szimbolikus jelentőségű volt, hogy a bejelentés közben a teremben az emberek egymás kezébe adtak egy papírt, amire az volt írva, hogy „meghalt Kádár János”. Németh Miklós volt kormányfő emlékei szerint Kádár a halála előtt papot hívatott magához, és gyónt.