Unja a banális tehetségkutatókat a magyar közönség – ezt mondja ByeAlex az itthoni műsorokról. Fura, de részben osztják az énekes véleményét a kereskedelmi csatornák felfedezettjei is.
Már nem lehet palira venni a közönséget, mint régen – jelentette ki Márta Alex, művésznevén ByeAlex, aki a Borsnak arról beszélt, hogy haszontalan a túl sok tehetségkutató műsor.
Alex szerint mára a közönség ízlése is javult, és a nívós produkciókat részesítik előnyben. – A közönség már unja a banális tehetségkutatókat, amelyekhez képest már egy vödör kő is atomvillanást képvisel izgalmak tekintetében. Lassan már az ország nyolcvan százaléka jelentkezett ilyen műsorokba, és kezdünk rájönni, hogy sem a tehetséget, sem a rátermettséget nem lehet tanulni. Vannak olyan tehetségkutatósok, akik igazán figyelemre méltók – többek között Kállay-Saunders Andris, Pál Dénes vagy Király Viktor –, de a legtöbbjük sajnos nem különösebben érdekes. Akkor is civilek maradnak, ha művész úrnak vagy asszonynak nevezik őket ezekben a műsorokban – fogalmazta meg éles kritikáját az énekes, akinek meggyőződése, hogy az Eurovíziós Dalverseny más szemszögből közelíti meg a talentum lényegét.
– Ezen a versenyen sokat számít az angoltudás, nem úgy, mint egy átlagos hazai vetélkedésben. Tavaly én úgy tapasztaltam, hogy a fejlett nyugati országok közönsége valósággal rosszul lesz a helytelen, rossz kiejtésű angoltól, ezért tényleg csak a stabil tudással rendelkező énekesnek javasolnám az idegen nyelvet. Másrészt itt a dalok versenyeznek, nem pedig az előadók – magyarázta Alex.
Ezt mondják a versenyzők
Három, a tehetségkutatók valamelyikében feltűnt énekes kommentálta ByeAlex véleményét. Többé-kevésbé egyetértettek abban, hogy ennyi énekesnek már nem jut színpad, viszont e műsorokat fontosnak tartják a tehetségek felfedezésében.
Varga Viktor: fontos, de unalmas is lehet
Az énekes hálás a Csillag születik műsorának. – Ezáltal váltam ismertté öt évvel ezelőtt – mondja. – Médiahátteret biztosított, így vidéki énekesként érvényesülhettem. Fontosak ezek a műsorok, de Magyarország befogadó közönsége elég kicsi és a tehetségek is fogynak, a többség pedig unalomból nézi a műsorokat. Felhígult a tehetségkutatás, a résztvevők sokszor már nem igazi sztárok.
Krasznai Tünde: ez már ipar
A legutóbbi X-Faktoros harmadik helyezettje szerint mindenképpen utat tör magának a tehetség. – Tényleg már iparszerűen termeli ki magából az énekeseket a televíziózás – mondja Tünde. – Én nem néztem az X-Faktort régebben, de elismerem, nagy lehetőséget adott a műsor. Szerintem a tehetség mindenképpen utat talál magának és beérik az álom.
Dér Heni: csak egy lufi
– Elcsépeltek már ezek a tehetségkutatók, igaz, régebben más jellegűek voltak. Nemcsak nekünk lehet elegünk belôlük, hanem a nézőknek is. Ha én lennék döntnök, várnék egy-két évet új mûsorokkal, mert már így is telített a piac – mondta Heni. – Tíz éve azt hittük, mindent elértünk a Megasztárral, majd rájöttünk, hogy ez csak egy lufi.
(Fotó: Bors)
Furcsa a kritika a szakértő szerint
Megkerestünk egy televíziós szakértőt a kérdéssel kapcsolatban. – Amíg vannak érdeklődők, akik a valódi vagy szimulált show-kat, tehetségkutatásokat nézik, addig lesznek is ilyenek – nyilatkozta Réz András médiaszakember. – Elképzelhető, hogy az efféle műsorok szereplőin kívül vannak tehetségesebb előadók, de aki televíziós produkciókban gondolkodik, az a nézettségre hajt. A köztelevízió esetén már más kérdés, hogy miért is kell kereskedelmi televízióba való műsorokat sugároznia. ByeAlex kritikája különben azért furcsa, mert ő is egy ilyen műsor segítségével lett ismert.