A tüntetők szombatra virradóra teljes ellenőrzésük alá vonták egész Kijevet, beleértve a kormányzati negyed épületeit. A belügyi csapatok elhagyták a fővárost, és visszatértek laktanyáikba. A bebörtönzött miniszterelnököt, Julija Timosenkót szabadon engedték. Janukovics nem mond le.
A belügyi csapatok parancsnoksága közleményében tájékoztatott szombaton arról, hogy a közrendre ügyelő katonák a parlamenti csütörtöki határozatával összhangban visszatértek laktanyáikba.
A kijevi tüntetők szombat reggelre teljes ellenőrzésük alá vonták az egész fővárost, beleértve a kormányzati negyedet, a parlament, az elnöki és a miniszterelnöki hivatal, illetve a belügyminisztérium épületét is – közölte Andrij Parubij, az ellenzéki Haza (Batykivscsina) párt képviselője, a Majdan „ellenállási” parancsnoka.
Parubij azt üzente a rendőröknek, hogy csatlakozhatnak a kormányzati negyedben járőröző ellenzékiekhez, mindnyájan átállhatnak a tiltakozók oldalára, de ki kell tűzniük a világoskék-sárga szalagot (ezek az ukrán nemzeti lobogó színei).
Viktor Janukovics hollétével kapcsolatosan továbbra is ellentmondásos hírek érkeznek. Az államfő péntek éjjel hagyta el Kijevet, állítólag azért, hogy Harkivban részt vegyen pártja délkelet-ukrajnai szervezeteinek kongresszusán. Az ottani repülőtéren cáfolták, hogy leszállt volna ott az elnöki gép. A biztonsági szolgálat egyik magas rangú illetékese azt mondta a Reutersnek, hogy Janukovics még Ukrajnában van, de nem volt hajlandó elárulni, hogy pontosan hol.
A Versziji című orosz hírportál úgy tudta, hogy Janukovics le fog mondani, de előtte katonai segítséget kér Oroszországtól. Ezzel szemben az államfő szombat délután bejelentette, hogy nem mond le, és náci puccsnak nevezte a történteket. A parlament úgy határozott, hogy leváltja az elnököt, vagyis jogilag elmozdították tisztségéből.
Szombat délelőtt újra összeült az ukrán törvényhozás, és a parlament elnökévé választotta Olekszandar Turcsinovot, a bebörtönzött egykori miniszterelnök, Julija Timosenko közeli szövetségesét, majd őt bízták meg a kormány vezetésével is az új kabinet létrejöttéig.
Az ukrán parlament Julija Timosenko bebörtönzött miniszterelnök szabadlábra helyezéséről fogadott el határozatot, amelyet 322 képviselő támogatott. Timosenkót 2011-ben ítélték el hét év börtönbüntetésre az Oroszországgal kötött, Ukrajna számára előnytelen gázszerződés miatt, de az ellenzék és az Európai Unió is politikai indíttatásúnak minősítette az ítéletet. A volt miniszterelnököt szabadon engedték.
A Vitalij Klicsko vezette ellenzéki Ütés (UDAR) párt vezetője azt hangoztatta a törvényhozás rendkívüli ülésén, hogy az ukránok számára az egyetlen lehetőség az előrehozott elnökválasztás megrendezése május 25-ig.