Aktuális

Ukrajna 24 óra alatt veszítette el a Krímet

Bors

Létrehozva: 2014.03.03.

Orosz csapatok foglalták el a főként oroszok lakta Krím-félsziget nagyvárosait. Páncélos gyűrűbe szorult három metropolisz. Ukrajna válaszul harci készültséget rendelt el. A légierő bevetésre vár. Pattanásig feszült a helyzet, karnyújtásnyira vannak egy rendkívül véresnek ígérkező háború kitörésétől.

Mi történik az Ukrajnához tartozó félszigeten?

Szombaton délután. Az orosz törvényhozás (Duma) felsőháza engedélyt ad az orosz beavatkozásra Putyin elnöknek. Az indok: a Krímen élő orosz állampolgárok védelme.

Ukrajna második legnagyobb városában egymásnak estek az ukrán- és az oroszpártiak. A középületeket sem kímélte a többezres tömeg.

Szombaton kora este, Gvozgyika (Szegfű): önjáró tarackok tűnnek fel Szevasztopolban. A hírek szerint nem viselnek felségjelet, ám mindenki tudja a helyiek közül, hogy oroszok ülnek benne. Elavult harci eszközök, a 60-as évek fejlesztése. Lassan vonulnak, inkább demonstratív jelleggel érkeztek. Gyűrűt vonnak a 340 ezres város köré. A polgármester orosz zászlót tűz ki a városházára.

Szombat este, Balaklava: a városba befutnak az orosz egységek, jórészt páncélozott Gaz járművekkel, tetejükön géppuskával. Az orosz gyalogsági katonáknál is gépfegyverek vannak, arcukat maszk fedi. Elfoglalják a város fő közlekedési csomópontjait.

Összehívják New Yorkban az ENSZ tagállamait. Ülésezni kezd a NATO.

Szombat éjszaka: számos orosz menetoszlopról készül felvétel. Többnyire országutakon haladnak a félsziget belseje felé, gyors ütemben. Nagy részük páncélozott szállító harcjármű.

Mindeközben a Kijevben felálló új kormány tiltakozik, bevetésre kész állapotba helyezik a légierőt.

Vasárnap reggel: Ukrajna behívja tartalékos katonáit is. Elrendelik a teljes harckészültséget. Olekszandr Turcsinov ukrán elnök bejelenti a biztonsági szint emelését az atomreaktorok közelében. A háttérben láthatatlan diplomáciai háború is dúl Moszkva és Kijev között. Kijev végül az USA-hoz és a brit diplomáciához fordul segítségért.

A magyar határhoz közeli Ungváron fegyveres önkénteseket toboroznak a kárpátaljai nacionalisták válaszul az orosz harckészültségre. Bakancsban, terepszínű ruhában, hátizsákkal, két napra elegendő élelemmel, készpénzzel és engedéllyel tartott fegyverekkel gyülekeznek a főtéren.

Vasárnap délelőtt: a Krímben állomásozó ukrán egységekből katonák állnak át a helyi önvédelmi erők oldalára.

Több száz orosz katona érkezik a Krím fővárosának tartott Szimferopolba. Vélhetően az előző nap Szevasztopolba érkező egységek egy része vonult tovább.

Szimferopol. Egy 90 éves veterán II. világháborús kitüntetéseit kitűzve élteti az orosz csapatokat

Történelmi krimi

A Krím-félsziget Ukrajnához tartozó autonóm köztársaság, kétmillió lakossal. Főként oroszok (58%), ukránok (24%) krími tatárok (12%) lakják. 24 városa van. A legnagyobbak: Szimferopol, Szevasztopol, Kercs.

1954-ben Hruscsov az ukránoknak ajándékozza a félszigetet.

1991-től Ukrajna része. Hadibázisain azonban orosz katonák is állomásoznak azért, mert Ukrajnának nincs fekete-tengeri hadereje. A védelmet az orosz flotta biztosítja Szevasztopolból egy bérleti szerződés keretében.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek