Aktuális

Tízmillió forintnyi eurót találtak Welsz Tamásnál

Bors

Létrehozva: 2014.03.22.

Simon Gábornak szerzett út­levelet, Panamában csalásért körözték, három állampolgársága volt és értékes autógyűjteménye. Welsz Tamásnak egy rendőrségi autóban állt le a szíve. Úgy tűnik: öngyilkos lett. A boncolás eredménye napokon belül várható.

Érd-Parkváros egyik csendes utcájában található a Welsz-birodalom. Ottjártunkkor feltűnően nyugodt volt a környék, a szemben lévő játszótéren gyerekek hintáztak. Welsz Tamás és családja egy hatalmas, erődítményszerű komplexumban élt, a magas falakról szinte mindenütt kamerák lógnak (a Google Street View-ról kitakartatta a házát). A kerítésen belül találhatók a vállalkozó Charity March elnevezésû jótékonysági szervezetének garázsai is.

„Bevettem valamit”

Az utcabeliek úgy tudják, Welsz maga hívta a rendőröket. ­Tizenhat bissau-guineai útlevelet akart nekik átadni, melyeknek magyar tulajdonosaik voltak. Az okmányokat maga szerezte be Afrikában, a hiteles dokumentumokért 30-35 ezer eurót (9–11 millió forint) kért. Harminc­százalékos haszonkulccsal dolgozott, a többit az afrikai kormány külügyminisztériuma tette zsebre.

A dokumentumok egyike volt Simon Gáboré, az MSZP egykori elnökhelyetteséé. Ô novemberben juthatott Gabriel Derdak névre kiállított útleveléhez. Ezen a néven nyitott aztán számlát a Magnet Bankban, utolsó tranzakcióját februárban hajtotta végre. A számlán 75 millió forint van. Welsz csütörtökön a rendőrök kiérkeztekor rosszul volt. Állítólag azt mondta: „Uraim, bevettem valamit. Nem tudnak semmit sem tenni ellene.”

A rendôrség azonban tegnap esti sajtótájékoztatóján cáfolta ezt. – Az elhunyt nem állt kényszerintézkedés alatt, meg sem bilincselték – tájékoztatott az ORFK szóvivője, Kovács Viktória. – Maga jelentkezett a rendőrségen, hogy átadjon birtokában lévő dolgokat, melyek mibenlétéről a rendőrség nem ad tájékoztatást. A rendőröknek a férfi érdi lakhelyérôl Budapest felé tartva tűnt fel, hogy beszéde akadozik, a szeme fennakad, és elveszti eszméletét. Újraéleszteni nem tudták a közeli mentőállomáson sem.

Mint megtudtuk: a rendőrök nem észlelték, hogy a férfi idegen anyagot, gyógyszert, élelmiszert vett volna magához. Az ismeretlen eredetű, az elhunyt szándékaira vonatkozó idézetekkel kapcsolatban a rendőrség leszögezi: az eljárás alatt nem hangzottak el.

Hallgat az édesapja

A telepen péntek délelőtt is ott álltak azok a mentőautók, amiket Welsz Bissau-Guineába akart szállítani egy jótékonysági szervezet képviselőjeként. A házával és a telephellyel közös ingatlant alkotó telken úgy tűnt, mintha mi sem történt volna. Érdeklődésünkre a család szomszédja jött ki. Szerinte Welsz tisztességes ember volt, halálhíre mindenkit megdöbbentett. Ott volt Welsz édesapja is. – Nem nyilatkozom – ô mindössze ennyit üzent munkatársaival.

Welsz Tamás panamai, uruguayi és magyar állampolgár volt. Az Interpol körözte egy panamai csalás miatt, ám mint kiderült: nem adják ki a magyar hatóságok. Utolsó, nagy port felvert üzlete a Sólyom Airways megvásárlása volt.

Lehúzták a rolót

Nagy volt a csend Welsz budai irodájánál is. A Charity March intézte Welsz jótékonysági ügyeit. A Logodi utcai iroda redőnyei le voltak engedve, csengetésünkre nem rea­gált senki.

A Logodi utcai épület földszinti ablakai mögött működik Welsz kft.-je (Fotó: Birton Szabolcs)

A 2009-ben alapított kft. – legalábbis papíron – nem ment túl jól. Két éven át (2010 és 2011 között) nem volt nettó árbevétele. 2012-ben is mindössze 1 millió 290 ezres bevételt könyvelt el. A cégben érdekelt Welsz barátnője, Horthy Andrea is. Mindketten bissaui ­címet adtak meg lakhelyül, leveleiket egy ráckeresztúri címre kérték.

Welsz mégis meglehetősen vagyonos embernek volt mondható: érdi telkének udvarán 30 millió forintot meghaladó értékű amerikai lakóbusz áll, és volt egy Uruguayból származó, százmillió forint értékre becsült autógyűjteménye is. S bár úgy hírlett, pénzügyi partnerei és afrikai üzletfelei elfordultak tőle, la­ká­sá­ban 44 ezer eurót (13,7 millió forintot) találtak a házkutatás során. 

Különös halálesetek, lezáratlan akták

A legnépszerűbb amerikai összeesküvés-elméletek:

A JFK-merénylet
Több mint ötven évvel a végzetes nap után sem lehet tudni teljes bizonyossággal, hogy mi is történt 1963. novemberében Dallasban. John F. Kennedy elnököt több lövéssel ölte meg egy orvlövész, Lee Harvey Oswald, akit napokkal később szintén agyonlőttek. Kuba, a CIA, Nixon vagy a maffia is állhatott a háttérben. 

David Kelly öngyilkossága
2003. júliusában, az otthona közelében találták meg a hí­res biológiaifegyver-szakértő holttestét. Állítólag öngyilkos lett. Furcsa módon épp azelőtt, hogy nyilvánosságra hozta volna: sosem találtak Irakban vegyi fegyvereket. Az USA erre a kamura alapozva robbantott ki háborút.

Gary Webb halála
Az amerikai oknyomozó új­ság­író sok kormányzati szerv tyúkszemére lépett rá a 2000-es évek elején, amikor arról írt cikkeket, hogy milyen módon csempésztek kokaint Nicaraguából az államokba a CIA segítségével. 2004-ben találták meg a holttestét, két lőtt sebbel a fején. A vizsgálat szerint öngyilkos lett, mert a helyszínen találtak egy búcsúlevelet. 

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek