Szerdán kiderült: „csak” egymillió forintos kártérítést rótt ki első fokon a Budapest Környéki Törvényszék Stohl Andrásra és Szalai Vivienre.
Mint azt már röviden megírtuk, ítéletet hirdetett szerdán a bíróság Stohl András és Szalai Viven Magyar börtönpokol című könyvének ügyében. A Budapesti Fegyház és Börtön jó hírnév megsértése miatt 2012 végén indított pert az érintettek ellen, akiktől ötmillió forint kártérítést követelt. A bíróság döntése értelmében Stohléknak együtt kell kifizetniük a 100 ezer forintos perköltséget, illetve egymillió forint nem vagyoni kártérítést. Ezenfelül 15 napon belül saját költségükre nyilatkozatot kell közzétenniük két országos napilapban, a köztévén és egy kereskedelmi csatornán is, melyben vállalják, hogy valótlanságot állítottak a könyv bizonyos részeiben.
Stohlnak mindezt annak ellenére kell megtennie, hogy korábban hangsúlyozta, a könyv minden egyes szava igaz. „... egy nyilvános Helsinki bizottságos jelentést találtam arról, hogy abban a bv-ben, ahova engem küldtek, a rabok megalázásról, bántalmazásról panaszkodnak. Úgy éreztem, hogy a hallomásaim és ez a nyilvános jelentés elég alapot adnak arra, hogy leírjam az élményeimet” – magyarázta korábban a színész.
A bíróság azért csak a bv által kért összeg ötödét rója ki a botránykönyv szerzőire, mert nem bizonyítható, hogy anyagi kár érte a büntetés-végrehajtást. A keresetben megjelölt öt részletből csak kettő esetében, a 222., illetve a 190–191. oldalon bizonyosodott be a valótlanság. Előbbi oldalon egy olyan tényferdítés áll, hogy egy rabot úgy megvertek a börtönben, hogy belehalt sérüléseibe. Utóbbi oldalakon egy Stohl által „szarzsáknak” titulált őrről állították a kötetben, hogy huszonnyolc feljelentés van ellene.
Sem Stohl, sem Szalai Vivien nem vett részt az ülésen, viszont 15 napon belül fellebbezhetnek az első fokú ítélet ellen, állítólag Stohl élni is kíván ezzel a jogával. Bár a színész minden felelősséget magára vállalt, a bíróság Szalait mint második alperest is kártérítésre kötelezte.