Aktuális

Szenzáció: négy éven belül gyógyítható lesz a tüdőrák

M. G.

Létrehozva: 2014.04.06.

Szenzációs bejelentésre készül Igor Stagljar horvát molekuláris biológus és az általa vezetett kutatócsoport a Torontói Egyetemen: négy év múlva a tüdőrák egészen biztosan, de valószínűleg a rossz indulatú daganatok egyéb formái is gyógyíthatóak lesznek.

Az egyetem kutatóinak felfedezéséről, egy „okos gyógyszerről”, amely végez a rákos sejtekkel, az egészségeseket viszont érintetlenül hagyja, a tudós a zágrábi Jutarnji list című lapnak árult el néhány adatot, de rövidesen hivatalosan is bejelentik a fantasztikus áttörést a rákkutatásban.

– A kutatásaink során felfedezett, Crk2 nevű fehérje az, ami kötődik a rosszindulatú molekulákhoz, és felgyorsítja a beteg sejtek osztódását – mondta a Torontói Egyetem molekuláris genetikai intézetét irányító horvát tudós. Szerinte ez a felfedezés a tüdőrák gyógyításának a kulcsa, s innen már csak egy kis lépés vezet a rettegett betegség felszámolásához.

– Jelen pillanatban négy évre vagyunk a gyógyszer alkalmazásától, de az már most biztosra vehető, hogy a tüdőrákot kezelni tudjuk vele, mi több – reményeim szerint – a rák más fajtáit is gyógyítani fogjuk, de ez egyelőre még további kísérletek függvénye – állítja dr. Igor Stagljar, aki a nyilatkozatában emlékeztetett arra is, hogy a világon évente egymillió-hatszázezer ember hal meg tüdőrákban (Magyarországon hétezer), pedig ha valamit, a tüdőrákot biztosan meg lehetne gyógyszeres kezelés nélkül is előzni.

A dohányzás elterjedését megelőzően egyáltalán nem tartozott a gyakori betegségek közé, ezért 1761-ig nem is tekintették annak. A tüdőrák fajtáit is csak 1810-ben írták le először. A dohányfüst a tüdőrákot indukáló tényezők legfontosabbika. A fejlett világban a halálos tüdődaganatok 90-95 százalékát a dohányzás okozza.

A halál nem válogat

– Tüdőrák fog végezni Macaulay Culkinnal – jósolta háziorvosa, ugyanis a most 34 éves, egykori gyermeksztár három doboz cigarettát szív naponta. A hírességek világában persze nem ő lenne az első. Walt Disney hatvanöt volt, amikor végzett vele a kór, de orvosai szerint még legalább húsz évet élt volna, ha nem válik a cigaretta rabjává.

Tüdőrák végzett a napi négy doboz cigarettát elpusztító Humphrey Bogarttal is, még mielőtt a hatvanat betöltötte volna. Az egyébként makkegészséges, legendás hollywoodi cowboy, John Wayne ugyan megélte a 72. születésnapját is, de ki tudja, meddig él, ha tizenöt évesen nem veszi a szájába az első cigit.

A zágrábi molekuláris biológus szerint a hasonló tragédiáknak hamarosan vége lesz.

Dr. Igor Stagljar a Torontói Egyetem kutatója

– Négy év múlva a kemoterápia és az általunk már kifejlesztett új gyógyszer kombinációja hatékony ellenszer lesz a szörnyű betegségre. Addig azonban csak önkéntesek tapasztalhatják meg hétéves kutatómunkánk gyümölcsének az „áldását”, mert a  mellékhatásokról még nem sokat tudunk – mondja a szakterületén a földkerekség tíz legjobb szakembere egyikének tartott tudós, aki világhírnévre még a Zürichi  Egyetem tanáraként tett szert a cisztás fibrózis kezelésében.

A horvát tudós torontói csapatának szenzációs felfedezéséről egyébként a Molecular Cell tudományos szaklap számolt be először. A híradásban már kész tényként közölték, hogy a kanadai kutatók hat új fehérjét fedeztek fel, melyek megoldást hozhatnak a rák gyógyításában. Felfedezéséért dr. Igor Stagljar egyébként már megkapta a kanadai kormány legmagasabb kitüntetését, az év felfedezőjének járó díjat.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek