Ha létezik peches bankrabló, akkor Matolcsi László köztük is a legbalszerencsésebb. A 46 éves egykori kamionsofőr talán soha nem gondolta volna, hogy egy játékpisztoly is képes visszafelé elsülni. Húsz évig gondolkodhat ezen a problematikán.
A Sopronkőhidai Fegyházban kétméteres, mackós testalkatú férfit vezetnek elő az őrök. A dolgok jelenlegi állása szerint minimum húsz évre ez a szigorú fegyintézmény lesz Matolcsi László otthona. A férfit két hete ítélték el jogerősen, a három csapás elve alapján életfogytiglani fegyházbüntetést kapott hét pénzintézet elleni támadásért.
Mindahányszor játékpisztollyal „felfegyverkezve” lendült akcióba. László két, sikertelenül végződő kísérletet ismer el. És a Borsnak adott interjújában azt is bevallja: ha tehetné, újrakezdené az életét.
Mit érzett az ítélet hallatán?
Nehéz ezt szavakba önteni. Tulajdonképpen még most is sokkol, nehéz lehiggadni, egyelőre túl friss az élmény. Nem öltem embert, nem folyamodtam erőszakhoz, mégis súlyosabb büntetést kaptam, mint a gyilkosok. És ezzel nem azt akarom mondani, hogy adott esetben egy emberölés elkövetője ne érdemelne esélyt. Csupán az arányokat furcsállom.
Ön korábban volt már büntetve?
Negyvenéves koromig közlekedési szabálysértéseken kívül nem kerültem szembe a törvénnyel. Hogyan lett bankrabló? Felhalmoztam egy negyvenezer forintos tartozást, ám hamarosan a kölcsönzők sokkal többet akartak visszakapni. Ők kényszerítettek, ők fizették az akciókhoz használt bérelt kocsikat, amelyekhez ők adtak más autóról származó rendszámot is. Azzal fenyegettek, hogy ha nem teljesítem a kérésüket, akkor az idős szülei-men állnak bosszút. De az nem igaz, hogy hét bankrablást követtem el, csupán két, sikertelenül végződő akcióért vállalom a felelősséget.
Miért használt játékpisztolyt?
Még csak véletlenül sem akartam kárt tenni senkiben. És egyszerűbb is volt beszerezni, mint egy igazi fegyvert.
Mi a véleménye a három csapásról?
Olyanoktól is elveszi a normális élet esélyét, akik erre nem szolgáltak rá. Azt olvastam, hogy ötévnyi börtön már igen komoly károkat okoz a visszailleszkedés lehetőségét illetően. Én legkorábban húsz év múlva szabadulhatok. Fogalmam sincs, mihez fogok kezdeni. Már csak abban bízhatok, hogy a Kúria új tárgyalásra kötelezi a bíróságot. Felkészült a fegyházban eltöltendő két évtizedre? Van egy fiam, miatta nem tehetem meg, hogy összeroppanjak. Dolgozni fogok, így egyrészt anyagilag nem szorulok a hozzátartozóim segítségére, másrészt gyorsabban telik az idő.
Korábban mivel foglalkozott?
Fényképésziskolába jártam, de nem végeztem el. Kamionsofőrként dolgoztam. Ha tehetném, újrakezdeném az életemet. Hogy mikortól? Messzire kellene visszamenni az időben. Nagyon messzire.
Négy évvel ezelőtt rabolta ki az alsópáhoki takarékot
Nincs meg a lopott pénz
A bíróság szerint Matolcsi 22,5 millió forintnyi készpénzt zsákmányolt Somogy, Zala és Vas megyében. A pénz nem került elő. A férfi a balatonszentgyörgyi takarékszövetkezeti fiókban kétszer is járt 2010 nyarán. Először június 23-án, majd augusztus 16-án. Ekkor az ajtó mögül előugró biztonsági őr a fegyverét kirántva felszólította, hogy dobja el a pisztolyt.
A férfi nem engedelmeskedett, mire az őr a riasztófegyverével a támadó felé lőtt. A rabló ezután kiszaladt a helyiségből. Alig két héttel korábban Alsópáhokon, az ottani takarékszövetkezet alkalmazottja kényszerítette menekülésre a támadót. A sümegi férfi utoljára augusztus 19-én Zala-szentivánon és Jánosházán próbált pénzt szerezni, de a zalai településen lévő fiók ajtaját – látva a férfi szándékát – az alkalmazottak elreteszelték, így nem jutott be.
A Vas megyei Jánosházán a takarékszövetkezet két dolgozóját azonban a fiók mellékhelyiségébe zárta, majd 950 ezer forinttal távozott, de a rendőrök még aznap elfogták. Matolcsi csupán az alsópáhoki és a gyenesdiási rablási kísérletet ismerte el.
Mi a három csapás?
A Büntető Törvénykönyv 2010. július 23-án életbe lépett szigorítása egyrészt a bűnhalmazatot, másrészt a visszaeső bűnözőket sújtja erőszakos bűncselekmények esetén – ilyennek minősül a rablás is. A büntetések felső határát a kétszeresére emelték. Ha a megduplázott büntetési tétel meghaladja
a húsz évet, akkor életfogytig tartó szabadságvesztést kell kiszabni.