A Fidesz meggyőző fölényel győzhetett a rekord alacsony részvétel mellett zajlott választáson. A Föld 23 országában kötelező szavazni. Az alacsony hazai részvételt hogyan lehetne növelni? Erre kerestük a választ európai példák alapján.
Soha ilyen kevesen nem vettek még részt választáson: 29,2 százalék volt a részvételi arány, azaz 8 millió választóból nagyjából 2,2 millió voksolt. Az eredmény pedig így alakult: FIDESZ-KDNP 51,5%, Jobbik: 14,7%, MSZP: 10.9%, DK: 9,8%, Együtt: 7,2%, LMP: 5%.
Lehet növelni a szavazási hajlandóságot? Európában van erre példa. Belgiumban, Luxemburgban, Cipruson és korábban Görögországban is kötelező volt a választásokon a részvétel.
Magyarországon legutóbb az MSZP 2012-ben vetette fel, sikertelenül. Csak a részvételt írták volna elő, a pártválasztást nem. Cserébe adókedvezményt javasoltak volna.
Az első. Belgiumban 1892-ben vezették be a kötelező szavazást, büntetést utoljára 2003-ban szabtak ki. Európában itt a legmagasabb a részvétel.
Akik eltörölték. Ausztria, Hollandia és Spanyolország bevezette, majd eltörölte a kötelező voksolást. A legtovább Ausztriában volt érvényben, 2004-ig.
Érvek mellette. A legfőbb érvet Arend Lijphart holland politológus kimutatásai alapozták meg. Eszerint a kötelező választás 7–16 százalékkal növelheti a részvételt a parlamenti választásokon, önkormányzati és EP-választásokon pedig még többel.
Érvek ellene. Nem kötelesség, csak lehetőség a választás. Jobb, ha önkéntes marad, mert így része a szólásszabadságnak – mondta Kiss László jogász.
A választás tétje. Eldôl, mi lesz az Együtt vezetőivel, kiderül, Mesterházy Attila erős marad-e az MSZP-ben, illetve Kovács Béla kémügye ártott-e a Jobbiknak.
l A választási iroda megtiltotta a szelfit, azaz a kitöltött szavazólappal való fotózkodást.
l Baranyában lábát törte egy szavazó. Gyulán a kezét.
l Békásmegyeren 2 négyzetméteren leomlott a vakolat.
l Felcsúton 40,7 százalék szavazott, ez átlag feletti eredmény.
l A negatív rekorder Kovácsvágás (Borsod megye), ahol a szavazók 6,7 százaléka voksolt.