Tizenhárom év alatt nyolcszor próbálta meghódítani a világ tetejét Klein Dávid, de a Mount Everest nem adta meg magát neki. Erre legalább egy budai villa árát elköltötte. Pár napja – nem sokkal a cél előtt – nyolcadszor is visszafordult.
Ha Dávid hétszer vagy nyolcszor próbálta az Everestet, és nem jutott fel, ennek valami más oka van, mint maga a mászás nehézsége – nyilatkozta a 4bakancs.com nevű szakportálnak Fucskó László, nagyváradi származású francia hegyi vezető, a GHM nevű elit hegymászóklub tagja.
Klein Dávid valóban nyolcadszor próbált feljutni a világ tetejére, a Mount Everest 8848 méteres csúcsára. Ezúttal 250 méterrel a cél előtt fordult vissza. Ez nagyjából annyi, mint a Gellérthegy magassága. Vajon milyen érzés lehet ennyivel a cél előtt feladni?
– Ahonnan Dávid visszafordult, még éppen nem látni a csúcsot, egy hegygerinc eltakarja. Ez mindig nehéz döntés, de ő most a körülményeket elemezve így látta jónak. Nem a csúcsra jutás volt a gond, hanem a biztonságos hazatérés. Túl későn ért volna fel – vélekedik Ács Zoltán hegymászó, a Spar Everest Expedíció szakértője. Klein Dávid éppen úton van Nepálból hazafelé, így nem tudtuk elérni.
A Himalája 8600 méter környékén nem túl barátságos: 60 kilométeres a szél, mínusz 25-30 fokos hideg van, és igen ritka a levegő.
– Dávid oxigénpalack nélkül mászott. Az ember ilyenkor pár lépés után úgy érzi, mintha körbesprintelt volna egy háztömböt, levegő után kapkod, muszáj megállni néhány percre. Ilyen körülmények között lassan lehet haladni. Idén senkinek sem sikerült a csúcstámadás palack nélkül, Dávid jutott legtovább – hangsúlyozta Klein korábbi mászótársa.
Azokban a napokban, amikor Klein visszafordult, egy 13 éves indiai kislánynak sikerült meghódítania világ tetejét, igaz, oxigénpalackkal. Nem lett volna jobb, ha Dávidnál is van egy palack vészmegoldásként? – kérdeztük Ácstól.
– Nem vitt magával oxigént, hiszen anélkül akart felérni. Minden pluszkiló számít, felesleges lett volna cipelnie – válaszolt.
Kleinék egy veszélyesebb, meredekebb útvonalat választanak, mint a megszokott északi vagy déli oldal. Csak 6500 méterig jutnak a lavinák miatt.
Klein egyik külföldi társa csúcstámadás közben meghal egy viharban. Az időjárás veszélyessé válik, így visszafordulnak.
Ezúttal az erős szél és a mély hó miatt hiúsul meg a nagy álom.
Társa Várkonyi László. Túl későn érnének fel, kétséges a visszatérés, így inkább visszafordulnak.
Ezúttal a politika szól közbe: a pekingi olimpia miatt a kínai kormány lezáratja a csúcsot, így Dávidék nem tudnak megfelelően aklimatizálódni.
Egy jéglavina elsodorja Várkonyi Lászlót. Társa halála miatt Dávid hazajön.
Nem sikerül az aklimatizáció, emellett hasmenést kap, így megint visszafordul.
Ismét nem sikerült meghódítania a világ tetejét: 250 méterrel a cél előtt adja fel.
Mennyibe kerül?
Sem korábban Klein Dávid, sem most Ács Zoltán nem nyilatkozott a költségekről, ezért másutt néztünk utána, mibe kerülhetett a sok próbálkozás.
› Utazással kapcsolatos kiadások: 2375-6225 dollár (500 ezer-1,3 millió forint)
› Eljutni az alaptáborba: 2150 dollár (473 ezer forint)
› Mászással kapcsolatos díjak és illetékek: 19 700-37 700 dollár (4,3-8,3 millió forint)
› Felszerelés, étel: 9300 dollár (2 millió forint)
› Oxigén és serpa díja: 8525 dollár (1,8 millió forint)
› Túrafelszerelés: 7000 dollár (1,5 millió forint)
› Elsősegély, kommunikáció, mentőcsomag: 8250-12 000 dollár (1,8-2,6 millió forint)
Összesen: 56 310-82 900 dollár (12,4-18,2 millió forint)
(Forrás: grundaktiv.hu, nem Klein Dávid expedíciójára vonatkozik)