Magyar ügyfelei is voltak annak a temesvári klinikának, amelyikben pénzért lehetett petesejthez és béranyához jutni – írta meg a Bors. A petesejt-kereskedelem és a béranyaság megítélése országonként változó, nálunk mindkettő tilos.
Több embert petesejt-kereskedelemmel gyanúsítanak egy temesvári klinika gyakorlata miatt, ahol 90 ezer forintnak megfelelő összeget fizettek egy petesejtért, és havi 60-90 ezret béranyaságért – adta hírül lapunk. Romániában az utóbbi legális, de a petesejt-kereskedelmet többéves börtönnel büntetik. A klinikára magyarok is jártak.
– A béranyaság tiltott Magyarországon. Semmilyen körülmények között nem hordhatja ki senki másnak a gyermekét. A petesejt-adományozás megengedett, szigorúan szabályozott keretek között – mondta dr. Petrássy Miklós ügyvéd és belgyógyász szakorvos. – Ha valaki petesejtet adományoz, lemond arról a jogáról, hogy igényt tartson a születendő gyermekre.
Az a fő probléma, hogy petesejtet és hímivarsejtet mesterségesen be lehet ültetni, de annak, aki nem tudja kihordani a gyermekét, az orvostudomány nem tud segíteni. Ekkor kerül szóba a béranyaság, ami azonban számos etikai kérdést vet fel. Az egyik legdrámaibb: mi van, ha a kisbaba nem egészségesen születik? Vagy ha a vele kilenc hónapig viselős szülőanya képtelen lemondani róla?
Amerikában engedik
Kanadában egy konzervatív képviselő, Dean Del Mastro éppen hétfőn nyújtja be azt a törvénytervezetet, amely megengedi a béranyaságot. Az észak-amerikai államban azonban eddig is volt egy kiskapu: legális, ha kanadai párok külföldön bérelnek anyát, és vissza is vihetik az országba a csecsemőt, aki automatikusan megkapja a kanadai állampolgárságot. A kanadaiak eddig főleg az Egyesült Államokba jártak béranyáért, ott ugyanis több államban lehet pénzt kérni a kihordásért. Átlagosan 100-150 ezer dollárba (22-33 millió forintba) kerül a béranya, de az összegből a magzatot kihordó nők csak 20-25 ezer dollárt (4,4-5,5 millió forntot) kapnak. A többit az ügynökségek és a kórházak zsebelik be. Amerikában évente hárommilliárd dolláros üzlet ez.
Németország, Franciaország, Spanyolország, Portugália, Norvégia, Olaszország, Svédország és Belgium – hasonlóan Magyarországhoz – tiltja a béranyaság minden formáját. Nagy-Britanniában, Dániában és Hollandiában azonban Kanadához hasonlóan lehet béranyát igénybe venni, ha nem pénzért, hanem szeretetből vállalkozik a dologra. Törökországban, Szerbiában, Szaúd-Arábiában, Japánban, Pakisztánban és Kínában is tilos a béranyaság.
Sok helyen nem is foglalkoztak ezzel a kérdéssel. Aki így szeretne gyermeket, az Oroszországban, Ukrajnában, Romániában, az USA néhány államában, Dél-Afrikában és Indiában kereskedhet.
Rokonnak szabad
A petesejt-kereskedelem is kényes téma. Számos országban a szervkereskedelem alapján tiltják (Németország, Olaszország), de Franciaországban – ahol a béranyaság tilos – például önzetlenül és névtelenül lehetséges. Indiában fillérekért adnak el petesejteket fiatal nők. Pedig ez nem veszélytelen, mindkét fél kockázatot vállal.
– A petesejt levételéhez előkezelésre van szükség, amellyel a kellő számú petesejt beérik. Laparoszkópos műtéttel szívják le a petéket, ez is kockázattal jár – magyarázza dr. Tahy András szülész-nőgyógyász. Hozzáteszi: a petesejt-kereskedelem erkölcsileg megkérdőjelezhető, de megesik, hogy valakinek egészségügyi okokból csak petesejtdonor segítségével lehet saját gyermeke.
– Számtalan egészségügyi oka lehet, hogy valakinek petesejtre van szüksége. Ez lehet veleszületett ok vagy egy daganat, egy betegség miatti petefészek-eltávolítás is. Ilyenkor csak petesejt-beültetés útján lehet állapotos az asszony, s szülhet gyermeket. Találkoztam olyan esettel, amikor egy nő a saját édesanyjától kapott petesejtet. Legjobb, ha egyenes ági rokon adja a petét, ilyenkor természetesen szóba sem kerül anyagi ellenszolgáltatás.
De nem csak egészségügyi kockázata van a petesejtvásárlásnak és a béranyaságnak.
› Béres Alexandra nem ítélkezik
– Mindenre van megoldás, talán hosszabb úton, de sikeres lehet például a lombikprogram. Ha valakinek olyan betegsége van, ami miatt soha nem lehet gyermeke, akkor örökbe kell fogadnia egy babát, ha viszont van remény, meg kell tenni mindent, de csak a törvényes keretek között. Nem ítélem el azokat, akik külföldön próbálkoznak, ha ott legális a béranyaság – mondja Béres Alexandra, aki maga is lombikprogram segítségével lett édesanya.
– Nagyon sok meddő pár nem tudja, milyen lehetőségei vannak. Aki ezekkel az illegális eljárásokkal él, nem képes elengedni azt a görcsös ragaszkodást, hogy bármi áron saját gyereket akar – nyilatkozta Molnár Gabriella, az Ágacska Alapítvány klinikai szakpszichológusa. – Mi külön terápián foglalkozunk a meddő családokkal. Több házaspárról beszélhetek, akiknek a terápia segítségével született gyerekük, vagy ma már boldog örökbefogadó szülők.
Az Ágacska Alapítvány a MOL Gyermekgyógyító Program segítségével foglalkozik családokkal. A pszichológus munkája során olyan helyzettel is találkozott, amikor az egyik szülő testvére hordta ki a magzatot.
– Ez is zavart okozott, és nem csak a gyerek, de a szülők számára is gondot jelentett. Ha nem beszélnek róla, fal marad a gyerek és a szülők között. Ha elmondják, az identitásproblémát okozhat – tette hozzá a pszichológus. – Arról nem beszélve, mit jelent, ha a gyereknek nem csak azt a tényt kell feldolgoznia, hogy más szülte. Mit gondol majd, ha kiderül, hogy a szülő megszegte a törvényeket, amikor béranyát fogadott? Joggal érezheti, hogy ő bűncselekmény következménye. Megkérdezheti: ezek után hogyan, kiben, miben higgyek?
› Három gyereket szült lányának a nagyi
Megható és egyben meghökkentő módon segített lányának az ötvenéves Susie Kozisek, aki saját unokáit szülte meg. Lányánál, Ashley-nél ugyanis egy ritka betegséget diagnosztizáltak, emiatt nem lehetett gyermeke. A nő megtermékenyített petesejtjeit beültették anyja méhébe, így hordta ki saját lánya és veje első gyermekét 2011-ben. Két év múlva pedig ikreket hozott a világra. Anya és lánya azt nyilatkozta: bár mindig is közel álltak egymáshoz, a különös terhesség után még erősebb lett kettejük között a kötelék.
› Így szavaztak olvasóink a BorsOnline-on
Ön engedélyezné a béranyaságot és a petesejt-kereskedelmet?
Igen, mindkettőt 31 %
Csak a béranyaságot 38 %
Csak a petesejt-kereskedelmet 6 %
Egyiket sem 25 %