Úgy megverte korábbi párja Takács Hajnalt, hogy szétszakadt a mellimplantátuma. A fiatal nő maradandó egészségkárosodást szenvedett: másfél centis szilikondarabok kerültek a nyirokrendszerébe. Most könyvet írt a saját és más bántalmazott nők történetéről.
Az ajtófélfának lökött, ömlött az ujjamból a vér. Rángatott, végigtaszigált a lakáson, szorongatta a nyakam, a karom. Lelökött a kanapéra és a mellemnél leszorított, miközben ütött – kezdi történetét Takács Hajnal. Határozott, vagány nő benyomását kelti, első látásra nem gondolnánk, hogy korábbi párja őt is terrorizálta.
– Az első téveszme ez: velem ez nem fordulhat elő, engem nem tud senki bepalizni. De igen, bárkivel megtörténhet. A másik a bántalmazóval kapcsolatos tévképzetek. Nem az a bántalmazó, akiből elsőre kinéznéd. Velem sem ez történt: a volt párom egy multinál dolgozik, jó pozícióban, átlag férfinak tűnik, és semmiképpen sem mondható egy Adonisznak.
Az eset után Hajnal csak három nap múlva kapott időpontot MR-vizsgálatra, hogy megnézesse az implantátumát. Az első hibát itt követte el, ugyanis nem mondta az orvosnak, hogyan sérült meg, így a leletbe sem ez került.
– Sajnos a törvények olyanok, hogy baromi nehezen bizonyítható a családon belüli erőszak. Senki mellett nem áll ugyanis orvos, aki a verés előtt és után is megvizsgálná.
Hajnal és párja története nem úgy indult, hogy krimibe illő módon fejeződik majd be. Interneten ismerkedtek meg, a férfi jól szituáltnak, kedvesnek tűnt, elhitette a nővel, hogy mennyire szereti. Szinte észrevétlenül magához édesgette, oda is költözött hozzá.
– Szép lassan próbált elszigetelni mindenkitől, rábeszélt, hogy az éppen nagykorúvá váló lányomnak is jobb, ha elköltözik tőlem, és milyen jó lesz, ha együtt élünk. Közben sorra derültek ki a hazugságai, az agresszió pedig egyre csak fokozódott.
Hajnal szerint mire idáig jut egy nő, már elhiszi azt a valóságot, amit a bántalmazó épít köré.
– Sokan nem mernek szembenézni azzal, mennyire megalázzák, megverik és kihasználják, így hazudnak maguk is, hogy leestek a lépcsőn, vagy átestek egy vak komondoron. Nekem szerencsém volt, bár megtört, de nem teljesen. Mellettem álltak a barátaim, ám így is menekülés volt a költözés.
Hajnal végül feljelentést tett a szakítást követő zaklatások miatt. Miután elmenekült, és miközben gyógyult, úgy érezte, könyvet kell írnia saját és más nők történetéről.
– Öt hónapig lábadoztam, amíg a testem gyógyult, és a lelki sebek enyhültek, megszületett a könyv. Ebben az enyémmel együtt tizenkét nő megrázó története szerepel. A bántalmazók közül mindössze egy van börtönben.
›› A szenvedés számokban
1 Magyarországon hetente ennyi nőt gyilkolnak meg családi erőszak során.
4 Leírni is döbbenetes: minden negyedik nőt megvert már a párja.
5 Minimum ennyi intézményhez, szervezethez fordul egy megvert nő, mire valódi segítséget, igazi megoldást kapna a külvilágtól.
35 Átlagosan ennyi verés után kérnek külső segítséget az agresszió áldozatai. Ha egyáltalán kérnek…
(Forrás: nokjoga.hu)
›› A bántalmazás öt szakasza
Takács Hajnal szerint a következő lépések szerint halad egy kapcsolat, amelyben bántják a nőt.
1. BEETETÉS
Az udvarlási szakasz. A férfi elhiteti a nővel, hogy ő a legfontosabb, kialakul a függőség, a nő elhiszi, hogy már képtelen az önálló életre. Ez korai elköteleződéssel jár, a nőt ráveszik az összeköltözésre, hogy hanyagolja a barátait, a családját.
2. LELKI TERROR
Leépítik a nő önbizalmát, becsmérlik, szidalmazzák. A lelki terror a többi szakaszban is folyamatos, de az erőszak még verbális.
3. TESTI ERŐSZAK
Az agresszió testet ölt. Nem csak a verés lehet erőszak, sok nő ebben a szakaszban félelemből fekszik le párjával, mert az még mindig jobb, mintha ütnék.
4. MÉZESHETEK
A férfi látszólag bocsánatot kér. A nő azt hiszi, a lelki terror és a pofon után a férfi végre belátta, hogy tévedett, és ezután minden másként lesz. Eddigre a legtöbb nő már annyira függ párjától, hogy képtelen szabadulni.
5. TESTI ERŐSZAK 2
A kör ismétlődik, aki kiszabadul, az lesz a túlélő. Jobb esetben…
›› Hova fordulhatunk?
Rendőrség: 107 (éjjel-nappal)
Országos kríziskezelő információs telefonszolgálat: 06-80/205-520 (éjjel-nappal)
NANE (Nők a Nőkért Együtt az Erőszak Ellen): 06-80/505-101 (18 és 22 óra között)
Újrakezdés Facebook-csoport