II. Erzsébet lovaggá ütötte Schiff András magyar zongoraművészt. Az évek óta Londonban élő, világhírű muzsikust Angeline Jolie-val együtt suhintotta vállon a Buckhingham-palotában a brit uralkodó.
A lovagi cím a legnagyobb kitüntetés, amit csak a szigetországban el lehet éri. Korábban honfitársaink közül a legendás karmester-zongoraművész Solti Györgyöt suhintotta vállon a britek királynője, Árok Ferenc vajdasági edzőt pedig az 1988-as szöuli olimpiát követően ütötte lovaggá II. Erzsébet.
Ma (szombat) délutántól már Schiff András zongoraművész is jogosult a „Sir” megnevezésre – neve ugyanis szerepelt azoknak a harmincas listáján, akiket II. Erzsébet saját 88. születésnapja alkalmából lovaggá ütött.
Schiff Andrásról a kitüntetés kapcsán még a brit lapok is írnak, persze nem úgy ismerik őt, mint mi magyarok, akiknek emlékeiben még él a kép arról a csodagyerekről, aki tizennégy évesen megnyerte a Ki mit tud?-ot. Méltatása kapcsán megemlítik, hogy 1979-ben emigrált Nagy-Britanniába, hogy leginkább Londonban vagy Firenzében él, és 2001 óta brit állampolgár is. A 60 éves muzsikus tavaly decemberben, éppen születésnapja alkalmából már a londoni Királyi Filharmóniai Társaság Aranymedálját is megkapta, ami a nemzetközi zenei élet legrangosabb elismerése. Itthon Kossuth- és Liszt Ferenc-díjat is kapott.
Schiff Andrást – Kocsis Zoltán és Ránki Dezső mellett – a 20. század egyik legtehetségesebb magyar zongoristájaként emlegették, hármasuk már tanulóéveik alatt is különleges volt, mégis 2007-ig legalább 30 évig nem léptek fel együtt. Egy időben elterjedt, hogy Schiff éppen azért emigrált, mert nemzedékében túl sok volt itthon a tehetség.
Neve a mai Magyarországon is kavar még indulatokat, igaz, nem a játéka, zsenialitása a téma, hanem, hogy évek óta nem járt Magyarországon, s az itthoni politikai helyzet miatt kijelentette: még magánemberként sem teszi be a lábát az országba.
›› Nem mindenki fogadta el
Az egyik legnagyobb vihar a Beatles tagjainak kitüntetését fogadta 1965-ben. John 1969-ben le is mondott a címről a vietnami háború angol támogatása ellen tiltakozva. Mick Jagger pedig kereken tízszer mondott nemet a lovaggá ütésre, míg 2003-ban végre elfogadta.
2012-ben az egyik brit napilap kikérte azok listáját, akik nem fogadták el a címet, az uralkodóház azonban csak az 1999-ig visszautasítók listáját adta ki, amelyen akkor 277 híresség szerepelt. Alfred Hitchcock filmrendező azért nem fogadott el egy alacsonyabb fokozatú elismerést, mert úgy vélte, lovagi címre lenne hivatott. Aztán 1980-ban megkapta a lovagi címet, azt már elfogadta. Nem kellett a kitüntetés Graham Greene írónak és a DNS-t felfedező Nobel-díjas Francis Cricknek sem.