Emberi ürülékből származhat a calicifertőzés, ami több sportolót megbetegített a Magyar Úszás Napján a Balatonban – véli az országos tiszti főorvos. Felmerült: a hajókról a tóba engedik a szennyvizet.
Sűrűsödik a fekália-botrány: az országos tiszti főorvos szerint a Magyar Úszás Napján tömeges megbetegedést okozó calicifertőzés emberi ürülékből származhat. Dr. Paller Judit a sajtótájékoztatón azt is pedzegette, hogy talán egyes jachtokról és hajókról a tóba engedik a szennyvizet.
Ez azért is aggasztó, mert ha ez a gyakorlat, a fertőzés bármikor megismétlődhet. – Amit biztosan állíthatok: a mi hajóink a szabályokat betartva végzik a felgyülemlett szennyvíz kiürítését. A Balaton kikötőiben úgynevezett fekália kihajózási pontok vannak. A zárt tartályban összegyűlt szennyvizet a hajókból egy zárt szennyvízhálózatba szivattyúzzák át. Ezeken a pontokon nemcsak a mi, hanem más vállalkozások hajói is üríthetik a szennyvizet – mondta el a Bors kérdésére Kovács Miklós, a Bahart Zrt. siófoki állomásfőnöke.
Arra, hogy ezek a vállalkozások milyen gyakorisággal végzik ezt el, milyen gyakran és hogyan ellenőrzik őket, a Nemzeti Közlekedési Hatóság tudja a választ. A hatóságnak is feltettük kérdéseinket, de még nem érkezett válasz. Kovács Miklós hozzátette: amelyik vitorláson van mosdó vagy mosogató, ott is előírás a hajókra vonatkozó zárt rendszer.
Az állomásfőnök szerint tulajdonképpen ellenőrizhetetlen, hogyan kerülhetett a fertőzés a vízbe. Lehetett egyetlen ember felelőtlen magatartásának következménye is. – Azon a napon nem csak az úszók, de több ezer más ember is volt a strandon. Ezenfelül vannak a Balatonba befolyó részek, ahonnét bekerülhetett a szennyvíz. Balatonfüreden számos vállalkozás rendelkezik hajókkal, útjaikat nem követjük nyomon. De rájuk is ugyanazok a szabályok vonatkoznak, mint mindenki másra – szögezte le Kovács Miklós. Dr. Paller Judit országos tiszti főorvos úgy fogalmazott: „az esemény után vagyunk, minden már csak feltételezés”, egyben kiemelte, hogy a calici vírus felbukkanását az elégtelen higiénés körülmények is előidézhetik.
– Az ország minden területéről érkeztek résztvevők, őket is felkeresik az ÁNTSZ munkatársai, így a vizsgálatok ebből az irányból sem tekinthetők lezártnak. Fontos szerepe van az egyéni felelősségnek is: aki betegség tüneteit észleli saját magán, annak a többi fürdőző érdekében távol kell maradnia a nyilvános vizektől – figyelmeztetett az országos tiszti főorvos.