Akár emberi végtagot is szétroncsolhat az a hibrid keselyűteknős, amelyet a veresegyházi tóban fogott ki egy horgász. A játszótér melletti kertvárosi környék igazi „vadállat-lerakóhelynek” számít, ugyanis a Bors ottjártakor is találtak egy másik példányt, vélhetően a kifogott állat párját.
Békésnek tűnő teknős úszkál a Veresegyházi Medveotthon egyik speciálisan kialakított medencéjében. Senki nem gondolná, hogy a nyugodt hüllő nem egy kimondott házi kedvenc, hanem egy olyan keselyűteknős, amely könnyen képes akár emberi végtagot is szétharapni. Az állatot egy horgász találta meg.
– A horogra akadt halra harapott rá. Mire kiértünk, a horgász egy szákkal megfogta – magyarázza Szilágyi István, a Fehérkereszt Állatvédő Liga munkatársa. – Rögtön látszott, hogy nem aligátorteknősről van szó, valószínűleg egy aligátor- és egy keselyűteknős hibridje. Amerikai faj mindkettő, lelőhelyük egymáshoz közeli. A két alfaj ránézésre is megkülönböztethető: a páncéljuk más, a szájukban egy piros folt található. Ez a példány most stresszes, és ne feledjük, veszélyes fajtáról van szó. Simán csonkolhat is, karmaival könnyedén felhasogat egy végtagot is – figyelmeztetett a férfi. Hozzáteszi, keselyűteknőst eddig még nem találtak Magyarországon.
– Drága és engedély kell a tartásához. A kilencvenes években még olcsón hozzá lehetett jutni, mostanra azonban megnőttek – akár százkilósra is fejlődhetnek! –, így a gazdák igyekeznek megszabadulni tőlük. Ez a teknős kb. húszéves lehet.
Az állatot a Veresegyházi Medveotthon fogadta be, ahol elkülönítve, aligátorteknősök szomszédságában él majd.
– Jelenleg nyolc aligátorteknősünk van, ő az első keselyű. Kialakítottunk neki egy külön férőhelyet, ugyanis a Magyarországon befogott fajok közül ez a kettő a legveszélyesebb. A látogatóknak a teknős megpillantásához némi türelem kell majd, ugyanis elég rejtőzködő fajta – mondja a Borsnak Kuli Bálint, a Medveotthon vezetője.
Ottjártunkkor a média munkatársai észrevették, hogy a veresegyházi tóban egy másik teknős is úszkál. Szilágyi István azonnal a vízbe ment, hogy elfogja az állatot, amely vélhetően a kifogott teknős párja lehet, akkor azonban még nem sikerült befogni.
– Vízben rendkívül gyors, rejtőzködő faj, így valószínűleg meg kell várni, hogy éhes legyen. Mindenképp be kell fogni, mert veszélyes. Ezenkívül felmerül a kérdés, hogy találkozott-e ellenkező neművel, ugyanis akkor fennáll a párosodás veszélye, amelyből harminc-negyven tojás is lehet – figyelmeztet a szakember.
Egyelőre nem tudni, hogy milyen teknősről van szó, a helyiek mindenesetre nem félnek, annak ellenére sem, hogy a tó közvetlen közelében családi házak és játszótér is található.
– Ma reggel vettem észre a teknőst, szóltunk is a többieknek, de különösebben nem tartunk tőle – vonja meg a vállát egy fiatal. Sőt: – Az ott lakók sérelmezték, hogy miért visszük el, amikor olyan aranyos. De jobb tudni, hogy bár békésnek tűnnek, veszélyes állatok. Indiánok szoktak rá vadászni, és nemegyszer megesik, hogy kezet is csonkolnak – óv Szilágyi.