Felfüggesztették a mentelmi jogát a lopáson ért bírónőnek

felfüggesztették
PUBLIKÁLÁS: 2014. július 22. 17:45
Minden akadály elhárult az ügyészek elől, hogy lopással gyanúsítsák meg a romagyilkosságok bírói tanácsának egyik hölgy tagját. A bírónőnek Áder János felfüggesztette a mentelmi jogát – tudta meg a Bors.
P. G. J.

– Az említett ügyben  a köztársasági elnök úr július 11-én felfüggesztette az érintett bírónő mentelmi jogát – nyilatkozta lapunknak Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője. Hozzátette: a mentelmi jog felfüggesztéséről az értesítést a Legfőbb Ügyészség múlt pénteken kapta meg. A döntésről a Központi Nyomozó Főügyészséget (KNYF), amely az eljárást folytatja az ügyben, még tegnap (hétfőn) értesítették.

Mint arról korábban írtunk: körömlakkot, fogkefét és parfümöt lopott a kamerafelvételek tanúsága szerint egy drogériából a romagyilkosságok bírói tanácsának egyik nő tagja. Tavaly decemberben érték tetten a – kollégái által nagyra becsült, kifejezetten jó képességű jogásznak tartott – bírónőt az egyik DM-ben. Az üzletlánc kamerafelvételeinek visszanézése alapján hamar kiderült, hogy feltételezhetően ugyanott korábban már kétszer is eltulajdoníthatott különböző, kisebb értékű árucikkeket a jogásznő. Az ellopott tárgyak – körömlakk, fogkefe, parfüm – értéke egyik alkalommal sem érte el az 50 ezer forintot.

Addig, amíg mentelmi jog véd egy bírót, nem hallgathatják ki  gyanúsítottként. Információink szerint az ügyben a KNYF illetékes ügyészei tanúkat már kihallgattak, látták a kamerafelvételeket. De csak mostantól, a mentelmi joga felfüggesztése után hajthatnak végre bármilyen nyomozati cselekményt – rabosítást, házkutatást,  kényszerintézkedést – a bíróval szemben. A gyakorlat azt mutatja, hogy ilyen esetben az eljáró hatóság – amennyiben kellő bizonyítékkal rendelkezik – igyekszik a lehető legrövidebb időn belül gyanúsítottként kihallgatni az érintettet. A bűncselekmény csekély súlya miatt – jogász forrásaink szerint - kényszerintézkedés alkalmazása nem indokolt.

Üzletszerűen elkövetett lopás vétségéért 2 év szabadságvesztés szabható ki. De egy bíró esetében azt is tartalmazhatja az ítélet, hogy soha többet nem gyakorolhatja a hivatását. Az üzletszerűséget az indokolja, ha többször lopott.

Úgy tudjuk, hogy az elhúzódó, nagy társadalmi visszhangot kiváltó tárgyalássorozat megviselte a romagyilkosságokról döntő elsőfokú bírói tanácsot. Maguk a lopások hónapokkal az elsőfokú ítélet után történtek. 2013-ban egy kezdő bíró fizetése is 391 ezer forint volt, így nem véletlen, hogy a lapunknak név nélkül nyilatkozó jogászok egytől egyig értetlenül állnak a lopási ügyek előtt.

A bírónő a történtek óta az ítélkezésben nem vesz részt, de háttérmunkát végezhet a Budapest Környéki Törvényszéken.

Google News Borsonline
A legfrissebb hírekért kövess minket a Bors Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.