Aktuális

Felfüggesztették a mentelmi jogát a lopáson ért bírónőnek

P. G. J.

Létrehozva: 2014.07.22.

Minden akadály elhárult az ügyészek elől, hogy lopással gyanúsítsák meg a romagyilkosságok bírói tanácsának egyik hölgy tagját. A bírónőnek Áder János felfüggesztette a mentelmi jogát – tudta meg a Bors.

– Az említett ügyben  a köztársasági elnök úr július 11-én felfüggesztette az érintett bírónő mentelmi jogát – nyilatkozta lapunknak Fazekas Géza, a Legfőbb Ügyészség szóvivője. Hozzátette: a mentelmi jog felfüggesztéséről az értesítést a Legfőbb Ügyészség múlt pénteken kapta meg. A döntésről a Központi Nyomozó Főügyészséget (KNYF), amely az eljárást folytatja az ügyben, még tegnap (hétfőn) értesítették.

Mint arról korábban írtunk: körömlakkot, fogkefét és parfümöt lopott a kamerafelvételek tanúsága szerint egy drogériából a romagyilkosságok bírói tanácsának egyik nő tagja. Tavaly decemberben érték tetten a – kollégái által nagyra becsült, kifejezetten jó képességű jogásznak tartott – bírónőt az egyik DM-ben. Az üzletlánc kamerafelvételeinek visszanézése alapján hamar kiderült, hogy feltételezhetően ugyanott korábban már kétszer is eltulajdoníthatott különböző, kisebb értékű árucikkeket a jogásznő. Az ellopott tárgyak – körömlakk, fogkefe, parfüm – értéke egyik alkalommal sem érte el az 50 ezer forintot.

Addig, amíg mentelmi jog véd egy bírót, nem hallgathatják ki  gyanúsítottként. Információink szerint az ügyben a KNYF illetékes ügyészei tanúkat már kihallgattak, látták a kamerafelvételeket. De csak mostantól, a mentelmi joga felfüggesztése után hajthatnak végre bármilyen nyomozati cselekményt – rabosítást, házkutatást,  kényszerintézkedést – a bíróval szemben. A gyakorlat azt mutatja, hogy ilyen esetben az eljáró hatóság – amennyiben kellő bizonyítékkal rendelkezik – igyekszik a lehető legrövidebb időn belül gyanúsítottként kihallgatni az érintettet. A bűncselekmény csekély súlya miatt – jogász forrásaink szerint - kényszerintézkedés alkalmazása nem indokolt.

Üzletszerűen elkövetett lopás vétségéért 2 év szabadságvesztés szabható ki. De egy bíró esetében azt is tartalmazhatja az ítélet, hogy soha többet nem gyakorolhatja a hivatását. Az üzletszerűséget az indokolja, ha többször lopott.

Úgy tudjuk, hogy az elhúzódó, nagy társadalmi visszhangot kiváltó tárgyalássorozat megviselte a romagyilkosságokról döntő elsőfokú bírói tanácsot. Maguk a lopások hónapokkal az elsőfokú ítélet után történtek. 2013-ban egy kezdő bíró fizetése is 391 ezer forint volt, így nem véletlen, hogy a lapunknak név nélkül nyilatkozó jogászok egytől egyig értetlenül állnak a lopási ügyek előtt.

A bírónő a történtek óta az ítélkezésben nem vesz részt, de háttérmunkát végezhet a Budapest Környéki Törvényszéken.

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek