Celeb

Pataky kiborult: 800 milliót vettek el tőlünk!

A. T., K. B. V.

Létrehozva: 2014.07.29.

Ha igaza van a szókimondó zenésznek, akkor őt és kollégáit a Nemzeti Kulturális Alap hatalmas összeggel rövidítette meg. Azt mondja: nem elég, hogy szűkmarkúan bánnak velük, ráadá­sul saját pénzükből finanszírozzák őket.

Kétmillió-hatszázezer forint – ennyit kaptak az államtól Pataky Attiláék, de a zenész mégsem boldog, hisz jó tízmílliót perkált az államnak zenekarával. A minap nyilvánosságra hozták a Zenei Kollégium pályázatán nyert összegeket.

Milliókkal kopogtat a postás számos hazai előadó ajtaján a napokban. Kihirdették ugyanis a Zenei Kollégium pályázatának eredményét, mellyel több – köztük neves és a nagyközönség számára alig ismert – művész kapott támogatást munkássága folytatásához. A pénz el­osztásáról szakmai zsűri döntött, figyelembe vé­ve az adott előadó zenei életben végzett tevékenységét, valamint azt, hogy az ebből adódó jogdíjakkal ő maga hogyan növelte az állami büdzsét.

Tizenkét kategóriában osztottak pénzt, köztük alkotói, komoly- és könnyűzenei, pályakezdő művészek támogatására, kortárs zenei értékek és rockzenei művészek bemutatkozására. Az ország egyik legnépszerűbb együttesének, az Eddának például kétmillió-hatszázezer forintból kell megalkotnia 32. albumát. Az összeg
 elsőre talán soknak tűnhet, de annak ismeretében, hogy a Miskolcról indult csapat negyven éve az egyik legnépszerűbb együttes, rengeteg bulival, rádiós játszási listával, amiből több tízmillió forint jogdíjat fizetnek, aminek most csak töredékét kapják vissza, már nem is olyan sok a megítélt anyagi juttatás.

– Most legyek boldog? A saját pénzünket kapjuk vissza – vagyis még azt sem – más jogcím alatt, mint ahogy elvették. Ennél sokkal többet vettek el tőlünk és másoktól is, az összeg szerintem összesen olyan nyolcszázmillióra rúghat. Csak megjegyzem, hogy a szerzői jog­védőkhöz is pályáztam, de egyetlen fillért nem nyertem negyven év zenélés után – fakadt ki telefonon munkatársunknak Pataky, aki szerzőként is számtalan slágert jegyez.

S hogy mennyi járt volna az Eddának a 2,6 millió helyett? – Pontosan nem tudom, de több mint tízmilliót vettek el az együttestől. Ám most nem ez a legfontosabb. Nézzünk körül a világban, a repülőgépeket egymás után lövik le, száguldunk a katasztrófa felé. A pénz kérdése eltörpül ezek mellett. 

Honnan a pénz?

A Nemzeti Kulturális Alap a mostani körben összesen több mint 342 millió forintot osztott szét. Ez az összeg a Magyar Szerzői Jogvédő Irodától (Artisjus) és az Előadóművészi Jogvédő Irodától (EJI) régebben elvett pénzekből adódik össze. Korábban a két érdekvédelmi szervezet saját hatáskörben, szintén pályáztatás útján osztotta ki ezeket az pénzeket.

– A szerzői jogi törvény módosítása nyomán az NKA-hoz kell befizetni annak az összegnek a hetven százalékát, amelyet a hazai közös jogkezelők tagjaik saját döntése alapján a játszottság szerint járó jogdíjukból elkülönítettek. A fennmaradó harminc százalékot szociális támogatásokra fordítja az Artisjus – tudtuk meg Deme Zsó­fiától, az Artisjus kommunikációs munkatársától. 

Ki mennyit kapott?

Néhány szerzőt, előadót említünk a listáról, ki mennyit és milyen célra kapott.

Geszti Péter, 800 000 Ft a Pál utcai fiúk című regény alapján készülő musical dalszövegeinek megírására

Bródy János,  500 000 Ft gyermekdalok alkotására

Palya Bea, 500 000 Ft Férfimunka című lemeze elkészítésére

Szikora Róbert, 500 000 Ft a Rózsák asszonya című musical megírására

Radics Gigi, 500 000 Ft második albumának elkészítésére

Rúzsa Magdi, 300 000 Ft új dalának felvételére és klipforgatásra

Pély Barna, 500 000 Ft lemezzene-szerzésre


A legkisebb, hatvanezer forintos tiszteletdíjat Csernus Szilviának ítélték dalszövegírásra, míg a legmagasabbat Dubrovay László Jánosnak, akinek komolyzenei munkásságát támogatják kétmillió-nyolcszázezer forinttal.  

Még egy kis fűszer jöhet? Iratkozzon fel a Bors-hírlevélre!
Sztár, közélet, életmód... a legjobb cikkeink első kézből!
Ingatlanbazar.hu - Gyors. Okos. Országos
-

További cikkek