Magyarországon laktak, Németországban buktak le azok a terroristák, akik egy német pályaudvart, valószínűleg a bonni terminált akarták a levegőbe röpíteni. Veszélyben van-e Magyarország?
A dzsihádisták átutazóban járnak nálunk. Budapesten főként pihennek, közben pedig információkat vesznek célpontjaikról. Imaházakban és éttermekben bonyolítják találkozóikat.
Nemrég Németországban akartak egy pályaudvart felrobbantani az al-Kaidához köthető afgánok, akiknek a bérelt budapesti lakásukban a TEK tartott házkutatást – mondta a Magyar Nemzetnek Bodnár Zsolt, a Terrorelhárítási Központ (TEK) főigazgató-helyettese, aki a Borsnak is nyilatkozott. Mint elmondta, az említett házkutatást a német hatóságok által folytatott eljárásban, jogsegély keretében végezték az NNI munkatársai, így arról nem áll módjában tájékoztatást adni. Azt viszont megerősítette a főigazgató-helyettes, hogy a TEK több, terrorszervezethez köthető személlyel kapcsolatban kezdeményezett már intézkedést.
Célpont a bonni vasútállomás
Az al-Kaida 2004, a madridi vonatrobbantások óta elsődleges célpontjának tartja a nyugat-európai pályaudvarokat. A terv a 2011-ben megölt Oszama bin Ladentől származik. Kidolgozója egyik helyettese, Junisz al-Mauretani, aki az európai akciókért felelős.
Ő választotta ki 2012 decemberében a bonni főpályaudvart, melynek peronján fémcsőből és butángázzal töltött patronokból összeszerelt robbanószerkezetet találtak. Gyújtószerkezete ébresztőórából és elemekből állt.
Pesti éttermekben szervezkednek
Magyarországot átutazóban használják a terroristák, akik nem magyar, hanem főként amerikai, brit, francia és német célpontokra koncentrálnak, véli Tarjányi Péter biztonságpolitikai szakértő.
– Nálunk pihenéssel töltik az időt, vagy a szervezésnek azzal a fázisával, amit terrorszolgáltatásnak nevez a szakirodalom. Azaz hírszerzési, információs adatok cserélnek gazdát – magyarázza Tarjányi.
Hol osztják meg az információkat? Főként a magyarországi mecsetekben, éttermekben rendszeres vendégek a Közel-Keletről érkező szélsőséges vezetők. Mindezt jól példázza egy nemrég külföldön felszámolt iszlám csoport adatbázisa. Tagjainak mobiltelefonjaiban magyar telefonszámok és magyarországi hívások szerepeltek. Hány magyar dzsihádista lehet külföldön? A Terrorelhárítási Központ szerint nincsenek, ám más források tucatnyira teszik azon magyarok számát, akik az al-Kaida szárnyának tekintett Iszlám Állam oldalán harcolnak.
Rejtjeles pornófilm az alsónadrágban
A legnagyobb visszhangot kiváltó eset 2011 májusában történt. Akkor egy török és egy arab terrorista találkozott a magyar fővárosban. Egyiküket később elfogták Berlinben. Alsónadrágjában egy memóriakártyát találtak, amelyen egy pornófilmbe kódolva az al-Kaida tervezett európai merényleteinek dokumentumai voltak.
A 2012-es nemzetközi összesítés a legfrissebb. Eszerint abban az évben 219 terrortámadás történt Európában. De hol lesz a következô?
Horák Irén a toplista élén
„Közép-Európában is vannak testvéreink. Zágrábban hat fivérünkre és négy nővérünkre számíthatunk, Budapesten és Prágában ennél is több a mudzsáhid” – írta Anwar al-Avlaki, aki az al-Kaida második embere volt, a jemeni csoportot vezette. A CIA három éve egy rakétával végzett vele. Özvegye a horvát állampolgárságú, magyar ajkú, egykoron szociális gondozóként dolgozó Horák Irén. Horák halálos bosszút fogadott. Ő jelenleg a világ legkeresettebb női terroristáinak egyike, Amina néven szerepel a listán.
Bin Laden testvére nálunk volt
A világ egyik leghírhedtebb terroristája, a Carlos néven ismert Illich Ramirez Sanchez főhadiszállása hat éven át, 1979-től 1985-ig a rózsadombi Vend utcában volt. Itt-tartózkodásáról a legfelsőbb pártvezetés és maga Kádár János is tudott. A magyar belügyi elhárítás szemmel tartotta, 8500 oldalnyi dokumentumot gyűjtött össze róla és társairól. Carlos Budapestről szervezte annak idején a nyugat-berlini Francia Ház elleni robbantásokat.
A német Vörös Hadsereg Frakció 1991. december 23-án a Ferihegyi repülőtérre vezető gyorsforgalmi úton, egy kivándorló orosz zsidókat szállító autóbuszt akart felrobbantani. Az elkövetők – Horst Ludwig Meyer és Andrea Klump – 1988-ban megkísérelték a spanyolországi Rota amerikai katonák által használt klubjának felrobbantását is. Magyarországon hónapokat tölthettek.
Oszama bin Laden egyik testvérének 1992-ben cége volt Magyarországon. A hivatalos álláspont szerint Tarik Mohamed bin Laden sohasem lépte át az országhatárt, vállalkozásának itthoni képviselője pedig már meghalt. Hogy ez így volt-e vagy sem, azt valószínűleg sohasem fogjuk megtudni.
Az El Mundo című spanyol lap szerint a 2000-es évek elején Budapesten, az orosz maffiától akart jelentős mennyiségű robbanóanyaghoz és fegyverhez jutni az ETA nevű baszk terrorszervezet. Az ötezer kilogramm robbanóanyagról, kétezer robbantókészülékről és mintegy ezer kézifegyverről szóló üzlet azonban nem jött létre. A cikk szerint a budapesti találkozóról az angol titkosszolgálat felvételeket készített.