Elképesztő történet. Perek sorozata, viták, megegyezések után a Király 34 (!) dala kerül hamarosan az üzletekbe. Milliós jogdíjat kaphatnak az örökösök – de ebbôl még lehet ellentét a családtagok között.
A történet 1999-ben kezdődik. Jimmy a csúcson van, a lemezeit kapkodják, a koncertjei telt házzal dübörögnek.
Az énekes, tele tettvággyal stúdióba vonul, és elkezdi azokat a dalokat felénekelni, melyek kedvesek a szívének. Van köztük LGT- és Piramis-dal, de Rod Steward-feldolgozás is, és több exkluzív felvétel, saját tollából származó szövegekkel. A kiadáson még nem gondolkodik, jól mennek az aktuális slágerei, ezek megjelentetését későbbre tervezi. A rögzítés után két évvel, 2001 január másodikán életét veszti.
Per két hét miatt
– Jimmy velünk állt szerződésben – emlékezik vissza Joós István, a Magneoton lemezkiadó ügyvezető igazgatója. – A halála utáni hetekben egyszer csak a boltok polcain látunk három lemezt: a „Requiem”, a „Szeptember volt” és a „Csak a jók mennek el” címűt. Ez az a közel 34 dalból álló sorozat, amit Jimmy titokban vett fel és a zenekar vezetője, Jankai Béla a halála után megjelentetett, jogtalanul – magyarázza a direktor.
– Mi azonnal beszedettük a lemezeket a polcokról, és ekkor kezdődött a rendkívül hosszú jogi procedúra. Jankaiék ugyanis azt állították, hogy Jimmy ezt a sok dalt éppen abban a két hétben rögzítette, amikor nem volt élő szerződése velünk. A megállapodásunk valóban lejárt 1998. december 31-én, de megegyeztünk a folytatásban. Jimmy 1999. január 17-én írta alá a szerződését, a szilveszteri rengeteg munka miatt ugyanis elment pihenni. Természetes, hogy nem azzal volt elfoglalva, hogy mindenáron szerződést írjon alá – fejezi be Joós István.
A jogvita tehát arról szólt, hogy amikor ezek a dalok születtek, éppen melyik kiadó volt a jogok tulajdonosa. Jankaiék nem bírták anyagilag a pert, de a Magneotonnak még meg kellett egyeznie Jimmy örökösével, Edit asszonnyal is. Ez a megállapodás született meg a napokban, aminek az lett az eredménye, hogy a három lemez immár jogtiszta, és mehet a boltok polcaira. Az eladásból származó bevételek Edit asszony, Jimmy gyermekei és a kiadó között oszlanak el.
Nyugtalan éjszakák
– Biztosak vagyunk benne, hogy sok lemezt vesznek, hiszen Jimmy követői azok a rajongók, akik szeretik fizikai értelemben birtokolni a Király lemezeit – véli Joós István. – Nem félünk attól, hogy lemezvásárlás helyett letöltögetnék a dalokat a világhálóról. Ez rájuk egyáltalán nem jellemző.
Jankai Béla, Jimmy egykori zenekarának vezetője szerint a pert ők nyerték, de nem akarnak harcolni. – A pontosság kedvéért: a pert másodfokon mi nyertük – kezdi Jankai. – De eltelt sok év, és a békesség jegyében kilépünk ebből a történetből, és átruháztuk a jogokat Edit asszonyra, legyen egy kézben az egész mű. Volt pár nyugtalan éjszakánk, de a győztesek bölcs nyugalmával elengedjük ezt a történetet. Remélem, az örökösök tényleg megkapják, ami jár nekik…
A testvérek kimaradtak
Zámbó Árpy a Borstól értesült a megállapodásáról. – Boldog vagyok, hogy hosszú évek után sikerült megegyezni. Ez az ügy nem szült feszültséget a családon belül, várhatóan sikeresek lesznek a nóták, a befolyó összegek pedig az özvegyet és a gyerekeket illetik, ez így van rendjén – tette hozzá Árpy.
Zámbó Marietta azonban úgy gondolja, nem Edit asszony és Joós István érdemlik a hasznot, ha a befektetett munkát vesszük alapul. – Ehhez a jogi procedúrához semmi közöm, azt tudomásul vesszük, hogy az özvegyet és a gyerekeket illeti a jogdíj. Joós István – két alkalomtól eltekintve – és a sógorasszonyom soha egy fűszálat nem tettek keresztbe a testvérem emlékéért. Hat éve van barátja, az ő lelkiismerete szerint veszi fel ezeket a pénzeket. Annak örülnék a legjobban, ha ezúttal Krisztián sem lenne kihagyva a haszonból. A testvérek közül ő az egyetlen, aki büszkén kiáll bárhova, hogy őrizze az édesapja emlékét – magyarázta a testvér.