Terjed az ebolapánik Nyugat-Európában és az USA-ban, de rengeteg a tévhit. A Bors olvasóinak a kérdéseire dr. Szlávik János, a fővárosi Szent László Kórház trópusi betegségek osztályának főorvosa válaszol.
Magyarországon most sehogy, nincs fertőzött az országban. Egyébként az, aki élő vagy halott ebolással fizikailag érintkezett. A spanyol és az amerikai ápolónő is így kapta meg. Csak az USA-ba 150 ember érkezik naponta a fertőzött afrikai területekről, ott ezért van pánik.
Nem. Ép bőrön át nem fertőz, csak testnedvekkel. Légúton sem fertőz.
Ez eléggé elméleti lehetőség. Lábon a menekültek nem tudják idehozni, mert az út során meghalnának. Repülőn elvileg behozhatja ugyan valaki, de a fertőzött részekről nincs közvetlen járat Magyarországra.
A leginkább érintett három afrikai országban – Sierra Leone, Guinea, Libéria – segített volna, és segítene is, de ott nincs ilyen. Nigériában a hadsereg akadályozta meg a járványt.
Az ebola eddig Afrikán kívüli országban csak három esetben fertőzött, ott is a betegekkel érintkező ápolókat. Kulturált országokban nem terjed a kór.
Ha az illető huszonegy napon belül fertőzött területről érkezik, vagy érintkezett fertőzöttel, és 38,3 foknál magasabb a láza, illetve hányásos, hasmenéses tünetei vannak.
Nem. Ha feltesszük, hogy előfordulhat ilyen, akkor inkább légúton terjedő betegségről lehetne szó. Azt azonban elképzelhetőnek tartom, hogy lehet gyógyszer vagy vakcina, amit titkolnak. A kínaiak már bejelentették, hogy van ilyen készítményük, és pletykálnak egy angliai gyógyszergyárról, ahol van tízezer oltóanyag. Biztosat azonban nem tudunk.