Szabadon engedték bolíviai börtönéből Tóásó Elődöt. A magyar férfi közel hat évet húzott le a világ legkeményebb fegyházában, de ma már szabad emberként hajthatja álomra a fejét. Hazatérése ugyanakkor még várat magára.
A La Paz-i San Pedro börtönből múlt szerdán léphetett ki Tóásó Előd.
A kormány egyik képviselője kikísérte a börtönből a kihalt, sötét utcára, majd leintett neki egy taxit. Tóásó első dolga volt, hogy vegyen egy európai sört. Drága volt, 44 bolivianót (~1300 forintot) kellett fizetnie érte.
– Most először lehetett szabadon feleségével Elenával, akit két éve a börtönben vett el – tudtuk meg Lukács Csaba újságírótól, aki az elmúlt években folyamatosan segítette Elődöt, többször járt nála Bolíviában. Egy mobilt is becsempészett hozzá, így tudták tartani a kapcsolatot vele. Haza is vele jön majd Előd, igaz, Lukács Csaba szerint erre még várni kell.
– Lejárt az útlevele, s anélkül nem tud hazajönni. Emellett szeretné, ha vele tartana Elena is, és az ő testvére. A feleség elvileg a házasság révén magyar állampolgár, de nincsenek papírjai. Neki és Elődnek is valahogy ki kellene juttatni az igazolványokat, amit nehezít, hogy nincs magyar követség az országban – magyarázza Lukács.
Tóásó Előd története igazán filmbe illő: rajta és társain hat éve rajtaütött egy bolíviai kormányalakulat Santa Cruzban. Rózsa-Flores Eduardót, Magyarosi Árpádot és az ír Michael Dwyert lelőtték, Tóásó börtönbe került. Terrorizmussal, fegyveres felkeléssel vádolták, és azzal, hogy társaival merényletet akartak elkövetni Evo Morales elnök ellen. Végül vádalkut kötött, így szabadulhatott.
Tóásó a világ legveszedelmesebb börtönébe került: a falakon belül a rabok szabadon járhatnak, fegyvert tarthatnak, kereskedhetnek. Egy kokaingyár is van az egyik részlegben. – Előd egy szál alsógatyában kerül be. A többi rab könyörületén múlt, hogy kapjon enni. Sokszor került veszélybe az élete különböző verekedések, összetűzések során.
Végül azonban a szerelem is itt talált rá: Elena Maria Fortune de Tóásó a volt belügyminiszter, Morales egyik politikai ellenfelének lánya. Bejárt az azóta elhunyt apjához, így ismerkedtek meg és szerettek egymásba Előddel. A börtönparancsnok irodájában keltek egybe. A nászéjszaka ugyan kicsit csúszott, de egyszer Elődöt kiengedték kedveséhez: négy óráig lehettek együtt, a végén az őt elkísérő rendőr udvariasan kopogott és visszakísérte a cellájába. Maria mindennap látogatta kedvesét, a magyar férfi így élte túl a megpróbáltatásokat – mondja Lukács Csaba.
A megpróbáltatások pedig a szabadulással sem értek véget, hiszen ki tudja, mikorra rendeződnek a hivatalos ügyek és térhet haza Tóásó Magyarországra.