Az ország legjobban fizetett néptáncosait és kolbászsütőit küldi szerte a világba a Miniszterelnökség, hogy a helyi magyarokkal ápolják a kulturális kapcsolatokat. A célország nyelvének ismerete nem kötelező.
Fél éven keresztül havi bruttó 350 ezer forintos ösztöndíjat, havi 200 ezres költségkeretet és ingyenes utazást kap az a 150 ember, aki idén részt vehet a Miniszterelnökség által fizetett Kőrösi Csoma Sándor, illetve Petőfi Sándor Programban.
Ezt Semjén Zsolt kormányfőhelyettes ismerte el az MSZP-s Kiss László és Mesterházy Attila kérdésére adott válaszában. A két program legalább félmilliárd forintba fog kerülni az adófizetőknek.
A célországok között olyan államok szerepelnek, ahol magyar közösség él. De nehezen magyarázható például a görögországi, a törökországi, vagy éppen a dél-afrikai kiküldetés szükségessége.
A program egyik célja a magyar nyelvtanítás is. Pedig a pályázati feltételek nem túl szigorúak. Elegendő a 20. életév betöltése és egy középfokú végzettség is. Tanári diploma és a célország nyelvének ismerete sem kötelező. Bár így elég nehéz magyart tanítani a világ bármely részén, a Petőfi-program esetében Semjén érdekesen érvel. A politikus szerint a külhoni magyar pályázókat hátrányosan érintené a helyi nyelv ismerete.
A Kőrösi-program idei és tavalyi résztvevői után kutatva azt találtuk, hogy többen már másodjára nyertek a pályázaton. Egyikük Venezuela után most Uruguay magyar közösségében taníthat magyart, egyik nyilatkozata szerint „5 évestől 70 éves korig”.
Dél-Afrikába idén mást küldünk, de a helyi magyar szövetség honlapja nem írt arról, hogy lett volna magyar nyelvtanfolyam. Az ösztöndíjas ehelyett kolbászsütések, néptáncbemutatók szervezésében vett részt.
A résztvevők nagy része cserkész, néptáncos, népzenész, egyházi kötődésű, vagy mindez egyszerre. Németországba például egy evangélikus lelkészt is küldtünk.