A hálapénz-per miatt több dolgozónak is tönkrement az élete, van aki örökre elhagyta az orvosi pályát.
Nyolc éve húzódik a hálapénz-per. A Bors információja szerint az az ügy kirobbantója egy orvosnő volt, aki feljelentette kollégáit, hogy egy úgynevezett kiskassza rendszert üzemeltetnek. Ez annyit jelent, hogy az érített orvosok és szülésznők jelezték a kismamáknak vagy hozzátartozóiknak, hogy illik valamilyen formában meghálálni a fáradozásaikat azoknak a kollégáiknak, akik nem érintkeznek közvetlenül a beteggel.
Az ügy végére harmadfokon a Kúria tett pontot.
A bíró kimondta: az utalás vagy célozgatás is vesztegetésnek számít. A legsúlyosabb ítélet pénzbüntetés volt, az egyik orvost 95 ezer forintra bűntették.
A vádlottak védői felmentésre számítottak.
– Kollégámmal a tizedrendű vádlottat védtem, ő semmilyen büntetést nem kapott-mondta a Borsnak Dr. Borbély Zoltán ügyvéd – Én azonban továbbra is úgy gondolom, hogy a hálapénz intézményét bűntetőjogi eszközökkel nem lehet sem szabályozni, sem megszűntetni. Fontos, hogy a vádlottak egyetlen esetben sem maguknak kérték a hálapénzt.
A helyzetet tovább bonyolítja, hogy az inkriminált időszakban 2007 és 2008 között még nem volt hatályban az az etikai kódex amely szabályozza a hálapénz intézményét.
Több érintett élete is tönkrement az ügy kirobbanása után, sőt olyan orvos is van, aki örökre hátat fordított hivatásának.