Egymillió forintért rendelt szakmai tervet a korrupció megelőzésére az Igazságügyi Minisztérium. A köztisztviselőknek szóló tananyagok között van, ami alig egyoldalas.
Szívén viseli a kormány a korrupció elleni harcot. Programot indítottak 2012 decemberében 680 millió forint költséggel „a társadalom által érzékelt hivatali korrupció szintjének csökkentésére”. Az uniós pénzből fizetett projekt tavaly májusig tartott.
Ennek keretében bízta meg tavaly az Igazságügyi Minisztérium (IM) P. Katalin Máriát bruttó 990 ezer forintért. A politológiából doktorált szakértő feladata egyebek közt a köztisztviselők korrupcióellenes képzésének szervezése és tananyagok készítése volt. A program weblapjának arculati kialakításáért, szerkesztéséért K. Edina 800 ezer forintot kapott a tárcától.
A Bors kikérte a minisztériumtól a borsos áron készült szakmai anyagokat, és rákérdeztünk: csökkent-e a korrupció a program hatására. A tárca azonban nem adta ki a dokumentumokat. Arra hivatkoztak, hogy már nem ők felelnek a projektért.
A program honlapján rábukkantunk néhány korrupcióellenes tananyagra, amelyet P. Katalin és szerzőtársai készítettek. „A korrupció, mint dependencia” című lecke például csak egy oldal, a negyedét egy idézet teszi ki. Az antikorrupciós trénereknek szóló tananyag viszont hetven oldalon magyarázza el, mi az a korrupció.
A megelőzés azonban kimerül néhány, pár soros jó tanácsban, amelyek elrettenthetik a köztisztviselőket a kenőpénz elfogadásától: „szakítsunk a büntetlenség hagyományával, kapjuk el a nagykutyákat!”, „készüljön név nélküli felmérés az alkalmazottakról!”, „tegyünk valami jót a köztisztviselőkért, mielőtt úgy tűnne, hogy támadjuk őket!” – és ehhez hasonló megjegyzések.
Természetesen jutott pénz a program népszerűsítésére is. A tárca 5,9 millió forintot fizetett arculati elemekkel ellátott golyóstollak, mappák és jegyzettömbök vásárlására.