Egy hitelcsapdában vergődő család drámája rajzolódik ki a milliárdos biztosításért vonat alá fekvő Cs. Sándor cselekedetének hátterében. A férfi a szeretteit igyekezett menteni.
Még ha nehéz is megérteni, a Bors birtokába került információk némiképp megmagyarázzák, hogyan juthatott a 48 éves, makkegészséges családapa arra az elhatározásra, hogy egy vonat alá fekszik és mindkét lábát feláldozva felmarkolja a közel egymilliárd forintos biztosítást.
A Bors megtudta: a nyírkátai család súlyos adósságspirálba került, a törvénnyel korábban sosem ütköző házaspár becsületes munkával nem tudta fedezni tartozásait. Cs. Sándor egy mérnöki kivitelező munkákat végző kft. ügyvezetője, felesége, Marianna tanárnő. Bár a jó szándék vezette őket, túlvállalhatták magukat.
Kisebbik, 14 éves lányuk súlyos lisztérzékenységben szenved, vélhetően ez vezette az anyát arra, hogy 2006-ban megalapította a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Lisztérzékenyek Közhasznú Egyesületét. A szervezet az évek során egyre több hitelt vett fel.
Az interneten a mai napig fellelhetők azok a leiratok, amelyekből kiderült, hogy 2012-ben a Nyíregyházi Törvényszék jogerős végzésben kényszer-végelszámolást rendelt el a szervezettel szemben. A házaspár kétségbeesett próbálkozásait jól jelzi, hogy Cs.-né Mariann csatlakozott a hitelkárosultakat tömörítő pertársasághoz is.
Majd következett az ép ésszel felfoghatatlan terv. Mint arról a Bors beszámolt: a családfő 2013 novembere és 2014. között kötött balesetbiztosításokat, összesen tizennégy társaságnál huszonkilencet. A rendőrség gyanúja szerint 2014. július 30-án szándékosan feküdt a vonat alá, ami után mindkét lábát amputálni kellett. Remélte, 945 millió forint biztosítási összeget kap, ehelyett most csalás miatt folyik ellene eljárás, amiért akár tíz évet is kaphat. Felesége aktívan támogathatta a terv kivitelezésében, hiszen elkísérte a vonathoz, majd a táskájában lévő gumiszorítóval maga kötötte el Sándor lábát.
Az ötlet minden szempontból kudarcba fulladt. Egy neve elhallgatását kérő biztosítási szakember szerint Cs. Sándor legalább egymillió forintot fizethetett be a megkötött biztosításokra. Ráadásul az amputáció utáni rehabilitációja, a mentőhelikopteres szállítás díja is az ő nyakába szakadt, ezek is milliós összegre rúghatnak. Neje néhány éve elkeseredett interjút adott a Magyar Nemzetnek. Az asszony arról panaszkodott, hogy a gluténmentes élelmiszerek ára jóval magasabb az átlagosokénál.
A 2008-as beszélgetésben Marianna azt mondta: egy kiló gluténmentes liszt 900–1200, egy kiló kenyér 1000–2500, a száraztészta 1500–2200 forint közötti áron kapható. A magas árakat még tetézi a beszerzési költségek emelkedése: ezeket a termékeket csak kevés üzletben lehet megvásárolni, utazni kell értük a nagyobb városokba.